sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Światowe ceny żywności spadały w grudniu dziewiąty miesiąc z rzędu

spot_img

Indeks cen żywności FAO, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen koszyka powszechnie sprzedawanych towarów żywnościowych, wynosił średnio 132,4 punktu w grudniu, blisko 2% poniżej poziomu z listopada.

W lipcu światowe ceny żywności spadły najmocniej od 2008 roku

Indeks spadł już o 17,0% w porównaniu z rekordowym poziomem odnotowanym w marcu 2022 r. i jest o 1% poniżej poziomu z grudnia 2021 r.

Według FAO w grudniu spadły światowe ceny olejów roślinnych, zbóż i mięsa, przy lekkim odbiciu w górę cen cukru i przetworów mlecznych.

Indeks cen żywności FAO:

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł średnio 144,4 punktu w grudniu, co oznacza spadek o 10,3 punktu (6,7 procent) w stosunku do listopada i osiągnięcie najniższego poziomu od lutego 2021 r. Spadek indeksu w grudniu był spowodowany niższymi międzynarodowymi notowaniami olejów: palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego. Światowe ceny oleju palmowego spadły o prawie 5 procent po krótkotrwałym ożywieniu w poprzednim miesiącu, głównie dzięki powolnemu światowemu popytowi importowemu, pomimo niższej produkcji w głównych krajach produkujących olej palmowy z powodu nadmiernych opadów.

Tymczasem światowe ceny oleju sojowego wyraźnie spadły, głównie ze względu na pozytywne perspektywy sezonowego wzrostu produkcji w Ameryce Południowej.

Jeśli chodzi o oleje rzepakowy i słonecznikowy, ceny na rynkach międzynarodowych spadły odpowiednio ze względu na dużą podaż światową i ograniczony popyt importowy, zwłaszcza z Unii Europejskiej.

Niższe ceny ropy naftowej wywierały również presję na notowania światowych olejów roślinnych.

Indeks cen zbóż FAO wyniósł średnio 147,3 punktu w grudniu, co oznacza spadek o 2,9 punktu (1,9 procent) w stosunku do listopada, ale nadal o 6,8 punktu (4,8 procent) powyżej wartości z grudnia 2021 r.

Ceny eksportowe pszenicy spadły w grudniu, ponieważ trwające zbiory na półkuli południowej zwiększyły dostawy, a konkurencja między eksporterami pozostała silna.

Światowe ceny kukurydzy również spadły z miesiąca na miesiąc, głównie za sprawą silnej konkurencji ze strony Brazylii, chociaż pewne wsparcie stanowiły obawy związane z suszą w Argentynie.

Pod wpływem skutków ubocznych z rynków kukurydzy i pszenicy światowe ceny zarówno sorgo, jak i jęczmienia również spadły. Z kolei zakupy dokonywane przez azjatyckich nabywców i aprecjacja waluty w stosunku do dolara amerykańskiego w niektórych krajach eksportujących spowodowały wzrost międzynarodowych cen ryżu w grudniu.

Światowe ceny kukurydzy i pszenicy osiągnęły nowe rekordy w 2022 r., średnio odpowiednio o 24,8 i 15,6 proc. przewyższając średnie z 2021 r., podczas gdy ceny eksportowe ryżu były średnio o 2,9 procent wyższe od poziomów z 2021 r.

Wzrost indeksu cen zbóż FAO w 2022 r. był spowodowany wieloma czynnikami, w tym znaczącymi zakłóceniami na rynku, zwiększoną niepewnością, wyższymi kosztami energii i nakładów, niekorzystnymi warunkami pogodowymi u kilku kluczowych dostawców oraz utrzymującym się silnym globalnym popytem na żywność.

Indeks cen mięsa FAO w grudniu wyniósł średnio 113,8 punktu, co oznacza spadek o 1,4 punktu (1,2 procent) w stosunku do listopada, co oznacza szósty z rzędu miesięczny spadek, ale pozostał o 2,8 punktu (2,5 procent) powyżej poziomu z poprzedniego roku.

Do spadku indeksu w grudniu przyczyniły się niższe światowe ceny mięsa wołowego i drobiowego, częściowo zrównoważone wyższymi cenami mięsa wieprzowego i baraniego. Międzynarodowe ceny mięsa wołowego spadły pod presją większej podaży bydła rzeźnego w kilku dużych krajach produkujących i słabego globalnego popytu na dostawy średnioterminowe. Tymczasem ceny mięsa drobiowego spadły, ponieważ możliwości eksportowe były więcej niż wystarczające, aby zaspokoić popyt importowy na dostawy punktowe, pomimo niepowodzeń w produkcji spowodowanych nasilonymi ogniskami ptasiej grypy. Z kolei światowe ceny mięsa wieprzowego wzrosły, wspierane przez solidny, przedświąteczny popyt wewnętrzny, zwłaszcza w Europie, podczas gdy ceny mięsa owczego wzrosły z powodu wahań kursów walut.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO wyniósł w grudniu średnio 139,1 pkt., co oznacza wzrost o 1,5 pkt. (1,1 proc.) w stosunku do listopada, odnotowując wzrost po pięciu miesiącach kolejnych spadków i przekraczając o 10,1 pkt. (7,9 proc.) swoją wartość sprzed roku.

W grudniu międzynarodowe ceny sera wzrosły, głównie w wyniku silnego globalnego popytu importowego i nieco ograniczonej dostępności eksportowej w związku z wysoką wewnętrzną sprzedażą detaliczną i sektorem usług, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Z drugiej strony, międzynarodowe ceny masła spadły szósty miesiąc z rzędu, czemu sprzyjał utrzymujący się słaby światowy popyt importowy oraz dostępność odpowiednich zapasów krajowych na pokrycie krótkoterminowych potrzeb. Tymczasem międzynarodowe ceny mleka w proszku nieznacznie spadły, ponieważ niższe ceny w Europie Zachodniej, spowodowane głównie słabym popytem na dostawy spot, przeważyły wzrosty notowań dostaw z Oceanii, odzwierciedlające przede wszystkim aktywne zakupy z Azji Południowo-Wschodniej i zmiany kursów walut.

ZOBACZ TAKŻE: Korupcja w eksporcie ukraińskiego zboża? Urzędnicy pomogli uniknąć zapłaty podatków na wysokość 186 mln dolarów

Indeks cen cukru FAO wynosił w grudniu średnio 117,2 punktu, co oznacza wzrost o 2,8 punktu (2,4 procent) w stosunku do listopada, odnotowując drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągając najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Grudniowy wzrost międzynarodowych notowań cen cukru związany był głównie z obawami o wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na plony w Indiach, drugim co do wielkości producentem cukru na świecie, oraz opóźnieniami w zgniataniu trzciny cukrowej w Tajlandii i Australii.

Zmiany wartości poszczególnych subindeksów FAO:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x