Co znajdziesz w artykule?
Światowe ceny zbóż były w czerwcu najniższe od 2020 roku. Pokazuje to Indeks cen zbóż FAO, który był w czerwcu najniższy od września 2020 roku. Zgodnie z raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) międzynarodowe ceny zbóż kontynuowały spadek w czerwcu po miesięcznym lekkim wybiciu w kwietniu. Największy wpływ na spadek wskaźnika cen zbóż FAO miała kukurydza, która jednak w tym czasie w Polsce drożała. W mniejszym zakresie obniżyły się światowe ceny pozostałych zbóż paszowych (podobnie jak w Polsce) i ryżu, ale międzynarodowe ceny pszenicy odbiły w górę.
Światowe ceny zbóż najniżej od 2020 roku
W czerwcu tego roku wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł średnio 107,4 punktów, co stanowi spadek o 1,6 punktu (-1,5 procent) w porównaniu z majem i w konsekwencji poziom najniższy od września 2020 roku (patrz wykres). W skali roku indeks cen zbóż spadł o 6,8 procenta.
Przeczytaj również – Światowa produkcja zbóż i zapasy mocno wzrosły w prognozie FAO na sezon 2025/26
Indeks cen zbóż FAO w ujęciu miesięcznym (wykres)

Dla porównania, ceny średnie miesięczne pszenicy i kukurydzy w kraju od 2018 roku

Globalne ceny kukurydzy gwałtownie spadły w czerwcu (w Polsce wzrosły) trzeci miesiąc z rzędu, ponieważ rosnące sezonowe zapasy w Argentynie i Brazylii zaostrzyły konkurencję między głównymi krajami eksportu. Światowe ceny sorgo i jęczmienia również spadły w czerwcu.
Międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły w ujęciu miesięcznym pomimo presji żniwnej na półkuli północnej, odzwierciedlając głównie obawy związane z pogodą w niektórych kluczowych regionach uprawy, w tym w Federacji Rosyjskiej oraz niektórych częściach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jednocześnie indeks cen ryżu FAO spadł w czerwcu o 0,8 procenta, co było spowodowane mniejszym popytem na odmiany Indica.
Indeks cen zbóż może kontynuować spadek w lipcu
Indeks cen zbóż może kontynuować spadek także w lipcu pod presją rosnącej podaży ze zbiorów na półkuli północnej. Tym bardziej, że lipcowa prognoza bilansów trzech głównych zbóż (pszenica, kukurydza, ryż) opublikowana przez FAO pokazuje oczekiwany wzrost produkcji i zapasów. Oznacza to, że rosnąca konsumpcja nie nadąży za produkcją, a zapasy światowe zbóż wzrosną na koniec sezonu 2025/26. Oczywiście do spełnienia się tego scenariusza droga jeszcze daleka, ale puki co same prognozy wpływają negatywnie na ceny.
Światowa produkcja, zużycie i zapasy zbóż – FAO (wykres)
