Co znajdziesz w artykule?
Światowa produkcja zbóż i zapasy mocno wzrosły w lipcowej prognozie FAO. Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowej produkcji zbóż w sezonie 2025/26 została podniesiona o prawie 14 mln ton (0,5%) w lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosi obecnie 2 925 mln ton. Zrewidowana prognoza jest napędzana lepszymi perspektywami dla pszenicy, kukurydzy i ryżu. Oznacza to, że światowa produkcja zbóż może być rekordowa i przekroczy o 2,3% poziom z sezonu 2024/25.
Przeczytaj również – IGC – światowa produkcja zbóż wzrośnie w sezonie 2025/26
Podniesiona została prognoza światowej produkcji zbóż, w tym pszenicy, kukurydzy i ryżu
Oczekiwana światowa produkcja zboża jakim jest pszenica wzrosła o 0,7% w lipcu w porównaniu z poziomem z poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie 805,3 mln ton w 2025 r., co stanowi wzrost o 0,9% rok do roku. Miesięczny wzrost produkcji pszenicy odzwierciedla przede wszystkim najnowsze oficjalne dane z Indii i Pakistanu wskazujące na lepsze od oczekiwanych plony, przy czym w tym pierwszym kraju prognozowana jest rekordowa produkcja.
Światowa produkcja zbóż paszowych powinna wzrosnąć o 3,5% w skali roku
Światowa produkcja zbóż paszowych została również nieznacznie zrewidowana w tym miesiącu w górę do 1 262 mln ton, co stanowi obecnie 3,5% powyżej poziomu z poprzedniego roku i pozostaje głównym motorem wzrostu globalnej produkcji w tym roku.
Większość światowej produkcji zbóż paszowych stanowi kukurydza, a lepsze perspektywy w tym miesiącu wynikają z wyższych plonów kukurydzy w Brazylii oraz podwyższenia prognoz produkcji kukurydzy w Indiach, gdzie silny popyt krajowy na pasze i do użytku przemysłowego ma sprzyjać większemu areałowi upraw w 2025 roku w porównaniu ze wstępnymi oczekiwaniami.
Przycięte zostały lekko prognozy produkcji kukurydzy w UE i na Ukrainie
Wymienione wyżej korekty w górę światowej produkcji zbóż paszowych z nawiązką zrekompensowały cięcia w prognozach produkcji na Ukrainie, gdzie, oprócz skutków konfliktu, susza osłabia perspektywy plonów, a także w Unii Europejskiej, ze względu na niewielką rewizję prognoz dotyczących areału.
Prognozy cieplejszych i suchszych niż przeciętnie warunków w nadchodzących miesiącach w niektórych częściach półkuli północnej mogą wpłynąć na potencjał plonów, szczególnie w przypadku kukurydzy, której zasiewy są już prawie zakończone.
Światowa produkcja ryżu powinna osiągnąć nowy rekord
W stosunku do czerwca FAO podniosła swoją prognozę globalnej produkcji ryżu w sezonie 2025/26 o 4,1 miliona ton do rekordowych 555,6 mln ton (+1% – r/r). Korekta w górę wynika głównie z podwyższenia oczekiwań produkcyjnych Indii, ale perspektywy zbiorów poprawiły się również w Bangladeszu, Pakistanie i Wietnamie, w większości przypadków dzięki wyższym oczekiwaniom dotyczącym powierzchni upraw. Z kolei prognozy dla Iraku i Stanów Zjednoczonych zostały obniżone.
Przeczytaj również – Ceny zbóż i rzepaku spadły w skupie w 4 tygodniu czerwca – MRiRW
Światowa produkcja zbóż, zużycie i zapasy – bilanse na rynku pszenicy, kukurydzy i ryżu – FAO

Globalne zużycie wzrośnie, ale powinno być niższe od światowej produkcji zbóż
Prognoza światowego zużycia zbóż w sezonie 2025/26 wynosi 2900 mln ton, co stanowi wzrost o 2 mln ton od czerwca i jest o 0,8% wyższe niż w sezonie 2024/25.
Zboża paszowe – światowe zużycie minimalnie wzrośnie w nowym sezonie
Globalne wykorzystanie zbóż paszowych w sezonie 2025/26 wzrosło o 4,7 mln ton, co wynika z wyższego niż początkowo przewidywano wykorzystania każdego z głównych zbóż paszowych (jęczmienia, kukurydzy i sorgo), co daje prognozę na poziomie 1548 mln ton, co stanowi niewielki wzrost o 0,3% w porównaniu z poziomem z sezonu 2024/25. Oznacza to, że wzrost spożycia zbóż paszowych nie nadąży za większą światową produkcją zbóż paszowych – szacowaną na 1 262 mln ton.
Pszenica – prognoza światowego zużycia zmalała, ale i jest wyższa niż w starym sezonie
Światowe zużycie pszenicy w sezonie 2025/26 zostało obniżone w tym miesiącu o 4 mln ton do 801,4 mln ton, co jest wynikiem korekty w dół prognoz dla Chin, Maroka i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pomimo korekty w dół, prognozuje się, że globalne wykorzystanie pszenicy wzrośnie o 0,8% w sezonie 2025/26 w porównaniu z poziomem z roku 2024/25, ale będzie minimalnie niższe od produkcji szacowanej na 805,3 mln ton.
Ryż – światowa konsumpcja ustanowi nowy rekord
FAO prognozuje, że światowa konsumpcja ryżu osiągnie 550,4 mln ton w sezonie 2025/26, co stanowi wzrost o 1,8% w porównaniu z najwyższym poziomem z roku 2024/25, dzięki wzrostowi spożycia żywności oraz, w mniejszym stopniu, dalszemu wzrostowi wykorzystania ryżu do produkcji etanolu w Indiach.
Oczekiwane światowe zapasy zbóż wzrosły w lipcu i wzrosną w skali roku
Prognoza FAO dotycząca światowych zapasów zbóż na koniec sezonu 2025/26 została podniesiona o 15,5 mln ton w porównaniu z poprzednim miesiącem do 889,1 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2% w porównaniu z poziomem otwarcia.
Zapasy zbóż pozostaną na komfortowym poziomie
Według najnowszych prognoz, globalny wskaźnik zapasów zbóż do wykorzystania wzrośnie z 29,8% w sezonie 2024/25 do 30,3% w sezonie 2025/26, co wskazuje na wystarczające perspektywy podaży w nowym sezonie.
W lipcu mocno wzrosły oczekiwane zapasy pszenicy
Wzrost ten jest powiązany z pszenicą, a prognoza globalnych zapasów pszenicy została podniesiona o 11,0 mln ton w tym miesiącu. Większość korekty w górę dotyczy Australii, Chin (kontynentalnych), Pakistanu, Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po tej korekcie w górę oczekuje się obecnie, że światowe zapasy pszenicy wzrosną powyżej poziomu otwarcia o 0,9%, osiągając 321,0 mln ton.
Zapasy zbóż paszowych powinny mocno odbić w górę na koniec nowego sezonu
Globalne zapasy zbóż paszowych, szacowane na 353,6 mln ton, uległy w tym miesiącu nieznacznemu obniżeniu (o 0,5 mln ton) w wyniku korekty w dół zapasów jęczmienia (głównie w Australii, Chinach kontynentalnych i Federacji Rosyjskiej), ale nadal oczekuje się ich wzrostu o 3,6% w stosunku do poziomu otwarcia w sezonie 2025/26.
Światowe zapasy ryżu mają być rekordowe
FAO podniosła swoją prognozę światowych zapasów ryżu na koniec sezonu rynkowego 2025/26 o 5 mln ton, osiągając nowy szczyt na poziomie 214,4 mln ton. W dużej mierze ta korekta odzwierciedla perspektywy wyższych rezerw w Indiach, co jest zgodne z poprawą perspektyw produkcyjnych w tym kraju, pomimo oczekiwań na rekordowy eksport Indii w tym sezonie. Prognozy dotyczące przeniesień zostały również podniesione dla Bangladeszu, Ekwadoru i Pakistanu.
Źródło: FAO