poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img

Susza się pogłębia. Według IUNG występuje już w 14 województwach

spot_img

Z każdym dniem susza w Polsce staje się coraz bardziej nieodłączną częścią naszego krajobrazu. W trzecim okresie raportowania, obejmującym czas od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) – wskaźnika, na podstawie którego oceniamy stopień zagrożenia suszą – była bardziej niż zatrważająca. Ujemne saldo wyniosło aż -110 mm, oznaczając dalsze wyczerpywanie się zasobów wodnych. Co gorsza, w porównaniu z poprzednim okresem (1 IV-31 V), wartość KBW zmniejszyła się o kolejne 40 mm. 

SUSZA ROLNICZA IUNG

Skala suszy w Polsce: dramatyczne niedobory wody na Mazurach, Pomorzu i Kujawach

Najbardziej druzgocące niedobory wody notowane są na terenach takich jak Pojezierze Mazurskie, Pomorze oraz Kujawy. Tam deficyt wody osiąga od -180 do nieprawdopodobnych -209 mm. To niestety tylko czubek góry lodowej.

Obszar Polski środkowej również cierpi z powodu ogromnych braków wody, które sięgają od -150 do -179 mm. Nie możemy zapomnieć również o południowych regionach kraju, gdzie choć deficyt jest nieco mniejszy, wynoszący od -50 do -149 mm, nadal odczuwamy skutki suszy. Woda, która jest niezbędna dla naszych roślin uprawnych, staje się coraz bardziej deficytowym luksusem.

Susza rolnicza stwierdzona na terenie kraju w  czerwcu- lista województw

Jak informuje IUNG susza rolnicza występowała na terenie województw:

  1. Kujawsko-pomorskiego,
  2. Warmińsko-mazurskiego,
  3. Wielkopolskiego,
  4. Zachodniopomorskiego,
  5. Pomorskiego,
  6. Podlaskiego,
  7. Łódzkiego,
  8. Lubuskiego,
  9. Mazowieckiego,
  10. Dolnośląskiego,
  11. Lubelskiego,
  12. Opolskiego,
  13. Świętokrzyskiego,
  14. Śląskiego

Susza potwierdzona w 6 uprawach. Najgorzej jest w uprawach zbóż

Według raportu przedstawionego przez IUNG, susza występowała w sześciu uprawach:

  1. Zbóż jarych – suszę w tych uprawach notowano w 1468 gminach (59,27% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 31,98 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 44,25% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 36,04 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).
  2. Zbóż ozimych – w uprawach zbóż ozimych, suszę notowano w 1363 gminach (55,03% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 33,31 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 36,34% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 31,94 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)
  3. Truskawek – suszę w uprawie truskawki notowano w 1289 gminach (52,04% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 35,33 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 35,35 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 32,1 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania).
  4. Krzewów owocowych –  w uprawach krzewów owocowych, suszę notowano w 1225 gminach (49,45% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 41,54 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 32,11 gruntów ornych kraju (zwiększenie o 31,28 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)
  5. Drzew owocowych – suszę rolniczą odnotowano także w uprawach drzew owocowych, notowano ją w 730 gminach (29,47% gmin Polski) na obszarze 6,6% gruntów ornych kraju.
  6. Rzepaku i rzepiku – suszę rolniczą odnotowano również w uprawach rzepaku i rzepiku, notowano ją w 853 gminach (34,44% gmin Polski) na obszarze 9,5% gruntów ornych kraju

źródło: IUNG PIB

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor Gołębowski
Wiktor Gołębowski
1 rok temu

Niestety Pani Mario będzie się to pogłębiać. Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka. Człowiek nadal będzie robił to co mu się należy i myśli nie zmieni. Ludzie chcą mieć tropiki i brak wody i tak się będą starać żeby ten klimat bardziej zmienić na bardziej suchy. Przerażają Mnie te ludzie po prostu i ich myślenie. Pozdrawiam Panią Marię Chmal.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x