Co znajdziesz w artykule?
W najnowszym trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2018 roku, opublikowanym przez IUNG stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
W zachodniej części kraju odnotowano kolejny już raz zwiększenie obszaru z niskimi wartościami KBW. Najniższe wartości w dalszym ciągu występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej od -240 do -269 mm. Duży deficyt wody od –200 do -239 mm notowany jest na terenie Nizin Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -170 do – 199 mm. We wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od -100 do -159 mm z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław, gdzie deficyt ten wynosi od -160 do -179 mm.
W jakich uprawach jest najgorzej?
Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród następujących monitorowanych upraw:
W trzynastym okresie raportowania od 21 lipca do 20 września 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw ziemniaka. W tym okresie sześciodekadowym odnotowano kolejny już raz suszę rolniczą w tych uprawach. Notowano ją w czternastu województwach w 1700 gminach tj. w 68,6% gmin Polski, na powierzchni 49,09% gruntów ornych. W tym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost liczby gmin z suszą o 45,76 punktów procentowych oraz o 36,06 punktów procentowych dotyczących powierzchni gruntów ornych.
- burak cukrowy
W tym okresie raportowania zagrożenie suszą występowało również w uprawach buraka cukrowego. Suszę notowano w dwunastu województwach, w 1038 gminach tj. w 41,89% gmin kraju na powierzchni 23,01% gruntów ornych. W tym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost liczby gmin z suszą o 31,63 punktów procentowych oraz o 19,69 punktów procentowych dotyczących zagrożonej powierzchni.
- rzepak i rzepik
Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw rzepaku i rzepiku. Na terenie Polski suszę w tych uprawach notowano w czternastu województwach w 1407 gminach tj. w 56,78% gmin kraju obejmując 26,93% gruntów ornych.
Deszczu nadal mało
W pierwszej dekadzie września największe terytorium z bardzo niskim opadami poniżej 10 mm a miejscami nawet mniejszymi od 5 mm notowano na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Wielkopolskiej. W mniejszym stopniu tak niskie opady notowano na wschodzie Polski. Natomiast największe opady od 20 do ponad 50 mm zanotowano na terenie Wyżyny Małopolskiej, w Beskidzie Śląskim oraz w północno-wschodniej Polsce. Na przeważającym obszarze Polski notowano niskie opady od 10 do 20 mm.
Druga dekada września była jeszcze bardziej sucha. W Polsce północnej opady były bardzo małe od 5 do 10 mm a miejscami były nawet mniejsze. W południowej części kraju też nie były duże od 10 do 25 mm.