czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

The Guardian – z powodu suszy rolnikom grozi bankructwo

spot_img

Brytyjski dzienni „The Guardian” opisał występowanie suszy i jej wpływ na rolnictwo w Europie. Zagrożone suszą są gospodarstwa w północnej i środkowej Europie. Zagraża im bankructwo ponieważ, zbierane w tym roku plony są znacząco niższe. Stan nadzwyczajny został ogłoszony na Łotwie i Litwie. Według dziennika nadal trwa susza w Szwecji, w której opady wyniosły 12% rocznej normy. Temperatury przekraczające 30 ° C odnotowano na Kole Podbiegunowym, a w Szwecji wystąpiło ponad 50 pożarów.

Największa susza w rolnictwie od lat

Lennart Nilsson, 55-letni hodowca bydła z Falkenberg w pobliżu Malmo i współprzewodniczący Szwedzkiego Związku Rolników, powiedział, że była to największa susza, jakiej doświadczył. „To naprawdę poważne. W większości południowo-zachodniej Szwecji nie padało od pierwszych dni maja. Rozpoczęły się bardzo wczesne zbiory, ale wydaje się, że plony są najniższe od 25 lat – o 50% niższe, a nawet więcej w niektórych przypadkach.” Przedłużająca się susza wpłynie na straty  w samej Szwecji wyceniane na 8 mld koron szwedzkich (3,28 mld zł) i powszechne bankructwa gospodarstw. W Holandii sytuacja nie wygląda lepiej, gdzie Iris Bouwers – 25-letnia farmerka powiedziała dla Guardiana, że ​​upalne lato było „katastrofalne” dla jej gospodarstwa. Bouwerses przewiduje, że straty jej gospodarstwa wyniosą 100 000 euro, wynikające z 30% spadku plonów. W każdym razie sytuacja jest jeszcze gorsza w Polsce, na Białorusi i w Czechach, gdzie susza została przerwana przez opady. W niektórych częściach Niemiec niektórzy farmerzy niszczą suche uprawy, nie dokonując zbioru.

Najcieplejszy czerwiec w historii i susza przez całą wiosnę

Po ogłoszeniu czerwca najcieplejszego w historii, Komisja Europejska zobowiązała się pomóc rolnikom przy pomocy szeregu środków, w tym tymczasowego zawieszenia zobowiązań wynikających z tak zwanego zazielenienia. W dalszej części The Guardian zwraca uwagę,  że w lepszej sytuacji są gospodarstwa, posiadające zróżnicowane uprawy i te które zainwestowały w nawadnianie. Jannes Maes,  producent mleka z Flandrii i przewodniczący Europejskiej Rady Młodych Rolników, wyraził obawy o wzrost liczby niewypłacalnych gospodarstw.

Susza będzie nawiedzała rolników coraz częściej

Europejskie Obserwatorium Suszy (EDO) określiło suszę jako „rozległą i poważną anomalię” dotykającą Skandynawię, Szkocję, Irlandię, kraje nadbałtyckie, Holandię i północne Niemcy. Rzeczniczka Wspólnego Centrum Badawczego UE, które nadzoruje EDO, powiedziała, że ​​rolnicy powinni się dostosować do cieplejszego klimatu dzięki „dywersyfikacji lub zmianie typów i odmian upraw, ale także bardziej wydajnemu wykorzystaniu wody”. Wszystkie sektory związane z wodą „powinny przygotować zrównoważone środki dostosowawcze w celu zwiększenia częstotliwości i intensywności suszy w przyszłości”, powiedziała.

 

 

Susza w Europie wg EDO w pierwszej dekadzie lipca. Kolor żółty – deficyt deszczu; kolor pomarańczowy – deficyt wilgoci w glebie, kolor czerwony – stres suszy wynikający  z deficytu opadów/wilgoci w glebie; kolor brązowy – poprawa warunków.

Na podstawie The Guardian. https://www.theguardian.com/environment/2018/jul/20/crop-failure-and-bankruptcy-threaten-farmers-as-drought-grips-europe

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x