środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Strajk kanadyjskich dokerów zagraża światowym dostawom potasu

spot_img

Kanadyjska firma Nutrien, znaczący producent potasu, zmniejszył wydobycie w swojej kopalni  Cory z powodu trwającego strajku Międzynarodowego Związku Dokerów w Kanadzie. Strajk, którego centrum ma miejsce w porcie w Vancouver, spowodował utratę zdolności eksportowych przez terminal Neptune firmy Canpotex. Dyrektor generalny Nutrien, Ken Seitz, ostrzegł, że uporczywe zakłócenia mogą wpłynąć na operacje w innych kopalniach potasu w Saskatchewan i wezwał do szybkiego rozwiązania problemu w celu zmniejszenia dalszych szkód dla kanadyjskiej gospodarki.

Warto zauważyć, że Kanada obok Rosji i Białorusi, należy do grona największych producentów potasu na świecie.

Strajk w najbardziej ruchliwych portach Kanady, w tym w porcie w Vancouver i porcie Prince Rupert, powoduje poważne zakłócenia w gospodarce kraju i nie wykazuje żadnych oznak szybkiego zakończenia. Strajk trwa już drugi tydzień i powoduje codzienne zakłócenia w handlu szacowane na około 500 mln CAD (376 mln USD). Konsekwencje strajku doprowadziły już do zmniejszenia przypływów kontenerowców, zatorów w portach i przekierowań do obiektów w USA. Zaległości w portach, odpowiedzialnych za obsługę jednej czwartej ogółu towarów sprzedawanych w Kanadzie, utrudniają zarówno eksport, jak i import.

Strajk ten zagraża światowemu handlowi potasem, zakłóconego już przez sankcje nałożone na rosyjskie i białoruskie dostawy. Ten wpływ może najmocniej uderzyć w rolników z półkuli południowej.

Problem jeszcze się nasilił, a prawie 300 statków utknęło teraz w portach Vancouver i Prince Rupert, powodując potencjalne długoterminowe zatory. Analitycy sugerują, że nawet po rozwiązaniu sporu zatory będą miały wpływ na systemy transportu śródlądowego. Sytuacja może również „zatkać” porty amerykańskie, a próby przekierowania dostaw przez porty amerykańskie mogą napotkać opór, ponieważ amerykańscy dokerzy okazali solidarność ze swoimi kanadyjskimi kolegami.

W obliczu rosnącej presji zainteresowane strony wzywają rząd premiera Justina Trudeau do interwencji. Niemniej jednak rezolucja podobna do ustawodawstwa dotyczącego powrotu do pracy zastosowanego podczas strajku w porcie w Montrealu w 2021 r. wydaje się nieprawdopodobna ze względu na obecną koalicję rządu z przyjazną robotnikom Nową Partią Demokratyczną. To zamieszanie komplikuje zbliżającą się decyzję Banku Kanady, która ma wiązać się z podwyżką stóp procentowych, zaplanowaną na środę.

Źródło: profarmer

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x