sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Stonka ziemniaczana w natarciu

spot_img

Stonka ziemniaczana zalicza się do najgroźniejszych oraz najbardziej uporczywych szkodników ziemniaka. Ostatnie lata dały plantatorom popalić, nie dosyć że wycofane zostały jedne z najbardziej skutecznych substancji aktywnych, mowa tutaj między innymi o imidachlopryd, chlotianidyna, tiametoksam, chloropiryfos, chloropiryfos metylu czy też tiachlopryd. Coraz wyższe temperatury latem, które nie są sprzyjające dla rozwoju ziemniaków,  powodują także słabsze działanie insektycydów.

 Ostatnimi laty możemy zaobserwować, że stonka ziemniaczana jako jeden z nielicznych szkodników roślin bardzo mocno uodparnia się na dostępne na rynku substancje aktywne. Potwierdzają to także badania naukowców z USA, którzy odkryli, że stonka ziemniaczana uzyskuje tak dużą odporność na wprowadzane nawet nowe substancje aktywne ze względu na dużą różnorodność w swoim genomie. Dlatego też w przyszłości możemy mieć ogromny problem ze zwalczaniem tego szkodnika.

Chrząszcze stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana jest szkodnikiem wyjątkowo ciepłolubnym, a ostatnie tygodnie dały się we znaki z dosyć wysokimi jak na maj temperaturami. Pojawił się więc zatem okres korzystny dla rozwoju stonki ziemniaczanej. (Zakres temperatur, który wynosi od 18 do 26°C). Pewny będzie zatem  jej szybki rozwój i duża szkodliwość (Szczególnie w stadium L3 i L4, w którym larwy są tak żarłoczne, że dosłownie pochłaniają rośliny). Gdy temperatura gleby przekroczy 18°C osobniki dorosłe stonki wychodzą na powierzchnię i po odnalezieniu ziemniaków zaczynają żerować i kopulują. Potem samice składają na spodniej stronie liści intensywnie żółte jaja. 

Na spodniej części liścia należy szukać jaj stonki ziemniaczanej. Fot. Jan Odważny

Przez najbliższe 10-14 dni zalecamy monitoring oraz kontrolowanie swoich plantacji w celu sprawdzenia stadiów rozwojowych szkodników oraz po stwierdzeniu przekroczeniu progu szkodliwości, który wynosi15 larw lub jedno skupisko jaj na pojedynczej roślinie wykonanie zabiegu ochrony roślin. Aktualnie do skutecznych oraz dopuszczanych do obrotu substancji czynnych na naszym rynku możemy zaliczyć to : acetamipryd, deltametryna, chlorantraniliprol oraz cyjanotraniliprol.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Artykuł wielce pouczający. Pisząc go wykonał Pan, Panie Janie, pożyteczną pracę i naprawdę są powody, aby Panu dziękować, więc dziękuję.
Niestety jest też i druga strona medalu, czyli powody do krytyki, a są nimi błędy językowe, które ośmielę się omówić tu dokładnie, aby Pan i Pańscy czytelnicy wiedzieli czego się w przyszłości wystrzegać. Chodzi o zapowiedzi i przeprowadzanie wyliczanek.

  1. Po zwrocie „mowa o” używa się form w miejscowniku. Używając tego zwrotu powinien Pan zatem napisać: „mowa tutaj między innymi o: imidachloprydzie, chlotianidynie, tiametoksamie, chloropiryfosie, chloropiryfosie metylu czy też tiachloprydzie”. Jeśli zaś ma Pan kłopot z odmianą i woli zachować formy mianownika, to należało, zamiast „mowa o” użyć innego zwrotu, po którym robi się wyliczanki z zastosowaniem form mianownika, np. „mam tu na myśli”, albo „chodzi o”, albo „w grę wchodzi”, albo „do substancji tych zaliczają się” – być może jest coś jeszcze, ale tyle tak na szybko przychodzi mi na myśl, wybór jak widać szeroki.
  2. Po zwrocie „do [czegoś] możemy zaliczyć” nie daje się zaimka „to”, a wyliczankę robi się w biernikach. Powinno zatem być napisane: „Aktualnie do skutecznych oraz dopuszczanych do obrotu substancji czynnych na naszym rynku możemy zaliczyć: acetamipryd, deltametrynę, chlorantraniliprol oraz cyjanotraniliprol.” Możliwości pozwalające zachować formy mianownika to: „Aktualnie skutecznymi oraz dopuszczonymi do obrotu substancjami czynnymi na naszym rynku są m.in.: acetamipryd, deltametryna, chlorantraniliprol oraz cyjanotraniliprol.”, albo: „Aktualnie do skutecznych oraz dopuszczanych do obrotu substancji czynnych na naszym rynku zaliczają się: acetamipryd, deltametryna, chlorantraniliprol oraz cyjanotraniliprol.”, albo: „Aktualnie skuteczne oraz dopuszczone do obrotu substancje czynne na naszym rynku to m.in.: acetamipryd, deltametryna, chlorantraniliprol oraz cyjanotraniliprol.”

Pozdrawiam i życzę obfitych plonów zarówno na polu warzywnym, jak i na polu edukacji społeczeństwa.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x