piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Stoły groomerskie i wyposażenie salonu – jak oswoić z nimi psa?

spot_img

Wizyty u groomera zwykle budzą u czworonogów duże emocje. Psy nie potrafią czerpać entuzjazmu z wizji nowej fryzury, a pobyt w salonie pielęgnacji najczęściej kojarzy im się niezbyt przyjemnie. Nie należy jednak rezygnować z regularnych zabiegów pielęgnacyjnych w obawie o komfort czworonoga. Dobre przygotowanie psa do wizyty u groomera pomoże zmniejszyć jego stres. Jak sprawić, by pies czuł się komfortowo na stole groomerskim i nie bał się wizyty w salonie?

Akcesoria i stoły groomerskie — jak zwiększyć komfort psa w trakcie wizyty w salonie?

Duży wpływ na komfort czworonoga w czasie wizyty u psiego fryzjera ma wyposażenie salonu groomerskiego. Groomer powinien dysponować profesjonalnym sprzętem, który pozwoli mu na wygodne przeprowadzenie wszystkich zabiegów i ułatwi współpracę z czworonogiem. Stoły groomerskie wykorzystywane w salonach muszą odznaczać się stabilną konstrukcją i bezpieczeństwem dla zwierzęcia. Dodatkowo powinny być pokryte tkaniną antypoślizgową, która zapewni komfort czworonogom. Warto skorzystać z modeli z regulacją wysokości, które można łatwo dostosować do gabarytów zwierzęcia. Dobrym wyborem mogą okazać się stoły groomerskie z dodatkowymi uchwytami i pasami, które umożliwiają zamocowanie smyczy lub zabezpieczenie zwierzęcia.

Groomer powinien zadbać także o wysoką jakość innych narzędzi, takich jak nożyczki, szczotki, grzebienie, suszarki, maszynki do strzyżenia — dzięki temu wizyta w salonie z pewnością będzie dla psa bardziej komfortowa.

Oswajaj psa z dotykaniem 

Aby zabiegi pielęgnacyjne w salonie groomerskim przebiegały bez problemów, warto nauczyć psa akceptacji dotykania różnych okolic ciała. O ile większość czworonogów bez problemu toleruje dotykanie okolic pyska czy uszu, o tyle dotyk łap czy brzucha może być już dla nich trudniejszy do zaakceptowania.

Trening z psem warto rozpocząć od dotykania preferowanych przez niego okolic. Stopniowo należy oswajać go także z dotykaniem bardziej wrażliwych miejsc. Dotykanie zwierzaka powinno być połączone z podawaniem mu smakołyków, co pozwoli zbudować u niego pozytywne skojarzenia. Na kolejnym etapie treningu warto oswajać psa również z dotykaniem przy pomocy różnych narzędzi do pielęgnacji — szczotek, grzebieni, cążków czy nożyczek. Stopniowo należy wydłużać czas i zwiększać intensywność dotyku, co pozwoli przygotować psa na dłuższe i mniej komfortowe zabiegi.

Naucz psa spokojnego pozostawania na stole groomerskim

Psy po wejściu na stoły groomerskie często muszą pozostać w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dla wielu czworonogów może okazać się to nie lada wyzwaniem. Z tego powodu warto zawczasu nauczyć psa komend „zostań”, „siad” czy „leżeć”, które będzie można później wykorzystać w salonie groomerskim. Podczas nauki komend należy ćwiczyć z psem w różnych miejscach, tak by potrafił wykonać polecenia niezależnie od okoliczności i bodźców rozpraszających. Warto przy tym stopniowo wydłużać czas, przez jaki pies musi pozostać w jednej pozycji.

Dbaj o regularną pielęgnację pupila w zaciszu domowym

Regularna pielęgnacja to klucz do zachowania pięknego wyglądu i zdrowia czworonogów. Oprócz systematycznych wizyt u groomera warto więc zadbać o pielęgnację w zaciszu domowym. Dzięki codziennemu wyczesywaniu pies będzie traktował zabiegi pielęgnacyjne jako element rutyny, przez co staną się one dla niego mniej stresujące. Dodatkowo zadbana szata łatwiej poddaje się wszelkim zabiegom groomerskim — co pozwala skrócić czas wizyty w salonie i zmniejszyć dyskomfort psa. Z kolei skołtuniona i silnie zabrudzona sierść może wymagać gruntownych i długotrwałych zabiegów, niejednokrotnie wiążących się dla psa z nieprzyjemnym szarpaniem i ciągnięciem.

Zapoznaj psa z narzędziami do pielęgnacji

Jeszcze przed pierwszą wizytą u groomera warto zapoznać psa z podstawowymi narzędziami do pielęgnacji. Zwierzak powinien mieć możliwość poznać różne rodzaje szczotek i grzebieni, nożyczki groomerskie czy cążki do pazurków. Warto przyzwyczaić go także do dźwięku suszarki czy maszynki do strzyżenia.

Aby pies pozytywnie skojarzył wszystkie akcesoria, można porozkładać wokół nich smakołyki lub nagradzać za ich dotykanie łapą. Warto ponadto zademonstrować psu, do czego służą poszczególne akcesoria. Należy robić to jednak stopniowo. Lepiej nie próbować od razu przycinać wszystkich pazurów ani nie kierować silnego nawiewu suszarki bezpośrednio na zwierzaka. Warto nagradzać pupila za postępy w nauce, dzięki czemu łatwiej zaakceptuje nawet mniej przyjemne zabiegi.

Zabierz psa na wizytę adaptacyjną do salonu groomerskiego

Bardzo ważnym elementem przygotowania psa do zabiegów w salonie groomerskim są wizyty adaptacyjne. Podczas takiej wizyty pies ma możliwość swobodnej eksploracji wnętrza salonu groomerskiego i zbadania jego podstawowego wyposażenia, takiego jak np. stoły groomerskie. Wizyta adaptacyjna jest także okazją do zapoznania psa z personelem salonu. Podczas niej ważne jest budowanie pozytywnych skojarzeń u czworonoga. Przydatne do tego mogą okazać się smakołyki — podawane zarówno przez opiekuna, jak i personel salonu.

W trakcie zapoznania z salonem można odtworzyć sekwencję czynności związaną z czesaniem czy strzyżeniem — jednak bez wykonywania tych zabiegów. Wizyta adaptacyjna w salonie powinna trwać około 30 minut. Niektóre czworonogi mogą potrzebować kilku takich wizyt, żeby poczuć się komfortowo u groomera. 

Zaplanuj krótki spacer przed wizytą u groomera

Przed wizytą u groomera warto udać się z psem na krótki spacer, podczas którego będzie mógł się zrelaksować i załatwić potrzeby fizjologiczne. Przechadzka nie powinna być jednak zbyt długa. Podczas spaceru należy unikać intensywnych aktywności i zabaw, które mogą zwiększyć pobudzenie psa i jego wrażliwość na bodźce. Zamiast nich lepiej zaplanować wyciszające aktywności węchowe. Na wizytę u groomera należy przyjść punktualnie. Lepiej więc nie czekać z wyjściem na ostatnią chwilę. Pośpiech i podenerwowanie opiekuna mogą udzielić się psu, potęgując jego niepokój.  

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x