Pestycydy pełnią wiele funkcji i występują w wielu formach, w tym herbicydów, insektycydów i fungicydów. Ostatecznym celem we wszystkich przypadkach jest zwiększenie plonów poprzez zmniejszenie konkurencyjnych czynników środowiskowych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy w związku z rozpoczęciem wiosennych zabiegów ochronnych Informuje o czym pamiętać aby nie narobić szkody w środowisku.
Monitoruj, kontroluj, zapobiegaj
Właściwe stosowanie środków ochrony roślin minimalizuje zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Oto 7 zasad, które każdy kto wykonuje zabiegi ochrony roślin powinien znać
1. Stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin
Osoby wykonujące zabiegi ochrony roślin przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin powinny wykorzystać wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami tak aby ograniczyć do minimum stosowanie pestycydów.
2. Monitorowanie plantacji
Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone monitoringiem plantacji występowania organizmów szkodliwych i oceną konieczności wykonania zabiegu.
3. Korzystanie ze środków z wiadomego źródła
Należy stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy.
4. Przestrzeganie zapisów zawartych na etykietach
Nie można stosować środków ochrony roślin na rośliny oraz agrofagi, które nie zostały wyszczególnione w etykiecie oraz przekraczać wskazanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów.
5. Zapoznanie się z zasadami ostrożności
Należy zapoznać z warunkami bezpiecznego stosowania środka zawierającymi wytyczne dotyczące m.in. środków ostrożności a w tym obowiązku wyznaczania stref ochronnych od zbiorników i cieków wodnych.
6. Uwzględnienie organizmów pożytecznych
Pamiętać należy o ochronie organizmów pożytecznych w szczególności owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.
7. Zachowywanie bezpiecznej odległości
W celu zapobiegania znoszenia cieczy na tereny nie objęte zabiegiem należy zachowywać minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów oraz nie stosować środków ochrony roślin jeżeli prędkość wiatru przekracza 4 m/s.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina, że osoby stosujące środki ochrony roślin powinny:
- posiadać ukończone szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin.
- do zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin wykorzystywać wyłącznie sprzęt, sprawny technicznie i skalibrowany, posiadający ważne badania techniczne.
- prowadzić i przechowywać przez 3 lata dokumentację dotyczącą stosowanie środków ochrony roślin. W dokumentacji należy zanotować nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin oraz wskazać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
źródło:piorin.gov.pl
zdj:pixabay.com