Co znajdziesz w artykule?
Już po raz kolejny Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu zaprasza na FESTYN MŁYNARSKI – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu.
Festyn Młynarski 2024
Tegoroczna edycja obiecuje niezapomniane przeżycia, w tym pokazy pracy wiatraka, warsztaty rękodzielnicze, przejażdżki konne i interaktywne atrakcje dla dzieci. Na uczestników czekają także występy zespołów folklorystycznych, muzyka rozrywkowa, smaczna naturalna żywność i wiele innych niespodzianek. Przyjdź i odkryj magię tradycji oraz nowoczesne technologie w jednym miejscu!
Kiedy odbędzie się Festyn Młynarski 2024?
Festyn Młynarski odbędzie się 22 września 2024 roku od 11:00-17:00.
Festyn Młynarski 2024 [PROGRAM WYDARZENIA]
Plan wydarzenia:
11:00– Przywitanie przybyłych gości oraz opowieść o młynarstwie,
11:15– pokaz pracy traktorów, które przyjadą do nas z Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
11:45– pokaz pracy wiatraka,
12:00– konkursy i zabawy dla dzieci, warsztaty,
13:00– pokaz pracy traktorów, które przyjadą do nas z Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
13:30– występ zespołu folklorystycznego,
14:00– pokaz pracy wiatraka,
14:15– pokaz pracy traktorów, które przyjadą do nas z Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
14:45– konkursy i zabawy dla dzieci,
15:10– występ muzyczny,
16:00– konkursy i zabawy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami,
17:00– zakończenie festynu.
Podczas tegorocznego spotkania gościć będą:
- PORT NOWY MŁYN • Wełna Kajakiem – w ofercie pyszny chlebek oraz mąkę. Będą mieli również stoisko z jedzeniem i konfiturami.
- Ze swoim stanowiskiem promującym bezpieczeństwo na wodzie oraz możliwość popływania kajakiem “na sucho” zapewni Aplaga – Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie.
- Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe, u nich zrobicie drewniane pamiątki oraz poszerzycie wiedzę o zwierzętach i przyrodzie leśnej. Prezentacja rzeczywistości na okularach – wirtualny spacer po lesie.
- Swoją gotowość potwierdziła również OSP Parkowo (pokaz wozu, pierwsza pomoc).
- Koło Gospodyń Wiejskich z Rybna Grupa dla Rybna Wielkiego oraz KGW Garbatka, które nakarmią nas ciastami i zupą.
- Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie z warsztatami robienia obrazków z szyszek i kory.
- Odbędą się również warsztaty wyplatania z wikliny, które poprowadzi pani Monika z Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.
- Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu zaprezentuje na swoim stoisku cepowanie, mielenie mąki, robienie wiatraczków, możliwość układania puzzli tematycznie związanych z muzeum.
- Pan Krystian Nowak zawita kolejny raz do naszego muzeum ze swoim koniem i będzie organizował przejażdżki konne.
- Nie zabraknie dmuchańcy dla dzieci.
- Warsztaty z anka.zielanka: dostępne będą zboża i ich mąki, ciekawostki na ich temat, przepisy, produkty, które mogą być wykonane ze zbóż – pieczywo, napoje zbożowe, kawa zbożowa, kosmetyki. Wykład w trakcie festynu. Porady i przepisy na stoisku. Możliwość wykonania przez odwiedzających prostego kosmetyku z wykorzystaniem zbóż.
- Warsztaty z Panią Jadwiga Anioła – twórca ludowy podczas, których będzie można wykonać na przykład pająka ze słomy.
- Warsztaty ekologiczne w wiatce nad rzeką, na których będzie można zobaczyć działanie erozji wody oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych – wykonywanie ryb.
- Swoje produkty zaprezentuje pan Zdzisław Przyborowski właściciel Młyn w Rynku.
Ceny biletów wstępu:
Ulgowy: 6 zł
Normalny: 8 zł
Rodzinny: 16 zł