poniedziałek, 5 maja, 2025
spot_img

Spadek cen eksportowych oleju palmowego przewyższył w kwietniu wzrost cen oleju sojowego i rzepakowego – FAO

spot_imgspot_img

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że wskaźnik międzynarodowych cen olejów roślinnych FAO wyniósł średnio 158,0 pkt w kwietniu, co stanowi spadek o 3,7 punktu (-2,3 procent) w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Globalne ceny olejów roślinnych były w kwietniu średnio o 1/5 wyższe niż przed rokiem

Kwietniowy poziom wskaźnika FAO był o 20,7 procent wyższy w porównaniu z wartością z kwietnia 2024 roku. O kwietniowym spadku indeksu zdecydowały dużo niższe ceny oleju palmowego, co przeważyło nad wzrostem cen oleju sojowego i rzepakowego przy stabilnych cenach oleju słonecznikowego.

Po dwóch miesiącach wzrostów międzynarodowe ceny oleju palmowego wyraźnie spadły w kwietniu, w dużej mierze przez stopniowe ożywienie globalnych dostaw eksportowych z powodu sezonowo wyższej produkcji w głównych krajach produkujących w Azji Południowo-Wschodniej.

Natomiast światowe ceny oleju sojowego i rzepakowego nadal rosły, co ogólnie odzwierciedlało odpowiednio stale silny globalny popyt importowy i zacieśnianie podaży, gdy sezon 2024/25 zbliża się do końca.

Tymczasem międzynarodowe ceny oleju słonecznikowego wahały się w wąskim przedziale w kwietniu, ale pozostawały znacznie powyżej poziomów z poprzedniego roku, z powodu kurczących się dostaw z regionu Morza Czarnego.

Indeks cen olejów roślinnych FAO – wykres

Cena oleju rzepakowego rafinowanego w Polsce w ujęciu miesięcznym – wykres

W Polsce cena średnia oleju rzepakowego wzrosła w kwietniu do poziomu najwyższego od października 2023 r.

Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny oleju rzepakowego rafinowanego odbiły w górę w lutym po dwóch miesiącach lekkich spadków. W marcu wzrost cen nabrał tempa, a krajowa średnia miesięczna cena tego oleju wzrosła w do 5.165 zł/t. W kwietniu (dane za 3 tygodnie) cena średnia tego oleju wzrosła minimalnie – do 5174 zł/t i była o 10,5 procent wyższa niż rok wcześniej (4557 zł/t). W kwietniu miesięczna średnia cena oleju rafinowanego była najwyższa od października 2023 roku.

Źródło: FAO, MRIRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x