środa, 23 kwietnia, 2025
spot_img

Spada pogłowie loch, rośnie niepewność

spot_imgspot_img

W drugiej połowie kwietnia 2025 roku analitycy rynku wieprzowiny z niepokojem obserwują tendencje wskazujące na możliwe ograniczenie unijnej produkcji w kolejnych miesiącach. Choć ubój świń w UE – mierzony wagą półtusz – w 2024 roku był o około 2% wyższy niż rok wcześniej (dzięki wzrostowi produkcji w Polsce, Niemczech i Hiszpanii), to spadek pogłowia loch o 2,4% r/r na koniec grudnia 2024 może sygnalizować nadchodzące wyhamowanie tego trendu.

W Polsce produkcję nadal wspierał rosnący import prosiąt, który w 2024 roku wzrósł aż o 16% r/r i osiągnął poziom 7,73 mln sztuk. Jednak w skali całej UE, coraz większym zagrożeniem stają się choroby zwierzęce – przede wszystkim afrykański pomór świń (ASF), który wciąż negatywnie wpływa na produkcję w Polsce, oraz pryszczyca, której ogniska pojawiły się na początku 2025 roku w Niemczech, a następnie na Węgrzech i Słowacji. Kraje te odnotowały ograniczenia eksportowe ze strony partnerów spoza UE, co może wpłynąć na cały europejski rynek.

Eksport UE pod presją

Unijny eksport mięsa wieprzowego w 2024 roku spadł o 5% r/r, osiągając najniższy poziom od dekady – 2,01 mln ton. Mimo utrzymania pozycji Chin jako głównego odbiorcy, wysyłki do tego kraju spadły aż o 15%. Prognozy USDA z początku marca 2025 sugerują, że import wieprzowiny do Chin w bieżącym roku utrzyma się na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego, pozostając o 31% niższy niż w 2023. Handel wieprzowiną może również ulec zmianom w wyniku trwającego konfliktu handlowego między USA a Chinami.

SPRAWDŹ TAKŻE: KOLEJNE OGNISKO PRYSZCZYCY! „Zamknęliśmy gospodarstwo i rozpoczynamy jego LIKWIDACJE”

Ceny pod presją, ale z potencjałem do odbicia

Na rynku niemieckim ceny tuczników odbiły na przełomie marca i kwietnia do poziomu 1,95 EUR/kg, po kilku miesiącach stabilizacji na poziomie 1,72 EUR/kg. Poprawie notowań sprzyjało m.in. zniesienie ograniczeń importowych przez Wielką Brytanię. Jednak ceny nadal pozostawały o 11% niższe niż przed rokiem.

W Polsce sytuacja cenowa jest bardziej wymagająca. W 13. tygodniu 2025 roku przeciętna krajowa cena zakupu świń rzeźnych klasy E wyniosła 8,23 zł/kg, co oznacza spadek o 13% r/r. Dodatkowo negatywnie na ceny wpływała siła złotego wobec euro. Resort rolnictwa prognozuje, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2025 roku będzie niższa o 5–9% r/r. Niemniej jednak, w drugiej połowie roku możliwy jest powrót do wzrostów cen – scenariusz ten oparty jest na założeniu ograniczenia produkcji oraz stabilizacji sytuacji w unijnym eksporcie.

W kierunku dalszych wzrostów cen w drugiej połowie 2025 roku mogą działać także rosnące koszty produkcji, w tym ceny pasz, energii i pracy. Ryzykiem dla realizacji tego scenariusza pozostaje niekontrolowane rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych wśród zwierząt gospodarskich.

źródło: Agro Nawigator

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x