niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Śmiały plan Ministra Pudy czy błąd w ocenie sytuacji?

spot_img

Polscy rolnicy od dłuższego czasu zmagają się z kolejnymi falami afrykańskiego pomoru świń (ASF). Straty hodowców są ogromne i rosnące. Nowe ogniska choroby odnotowuje sięzarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech). Niepokój rolników narasta do tego stopnia, że obawiając się całkowitej zapaści branży zapowiadają i organizują oni kolejne protesty (jak np. jutro, 20 lipca br., protest AGRO-Unii pod Piotrkowem Trybunalskim).

Podczas rolniczych strajków często poddaje się też w wątpliwość skuteczność dotychczasowych metod walki z ASF na różnych szczeblach, a tymczasem… Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polecenie Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw… po ASF.

Nigdy nie mów hop?

W ramach ministerialnego programu wdrażane będą nowe iistniejące już, lecz zmodyfikowane instrumenty wsparcia finansowego dla utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy program zawierać ma również zmiany, które efektywniej wspierać będąodbudowę małych i średnich gospodarstw.

Minister powołał zespół

W skład zespołu opracowującego ten program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Założenia programu zostaną przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której tematem będzie aktualna sytuacja w związku z występowaniem ASF w Polsce.

Co dostaną rolnicy?

Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami ASF skupiający niezbędne dane i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych w tym zakresie przez Państwo.

Dodatkowo Państwowa Inspekcja Weterynaryjna podejmuje określone w prawie krajowym i unijnym, działania administracyjne dotyczące zwalczania stwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń, a także działania prewencyjne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa na tereny wolne od tej choroby. 

Powstają nowe laboratoria

Działania te, jak zapewnia Minister Rolnictwa Grzegorz Puda,podejmowane są niezwłocznie po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych. Sukcesywnie też zwiększana jest baza diagnostyczna Inspekcji Weterynaryjnej. W tym kontekście Minister Grzegorz Puda przypomina, że 19 lipca br. uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Planuje się również utworzenie kolejnego laboratorium w województwie łódzkim. Dostępna sieć laboratoriów diagnostycznych ASF działających pod nadzorem laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zapewniać ma szybkie wykrywanie choroby, co jest niezbędne do skutecznego jej zwalczania.

Póki nie przeskoczysz…

Wiadomo, że zapobiegliwość i perspektywiczne planowanie to bardzo dobre cechy. Wątpliwość może jednak budzić to, że Minister Rolnictwa Grzegorz Puda, już teraz, w sytuacji gdy wielu fachowców różnych dziedzin i szczebli mierzy się z problemem ASF, a wyniki tych działań są co najmniej niepewne, przekierowuje potencjał MRiRW i innych instytucji na planowanie działań po ustaniu epidemii ASF. Podczas gdy problem nie został jeszcze rozwiązany. Jest takie stare polskie sprawdzone ludowe przysłowie: „nie mów hop, póki nie przeskoczysz”. Miejmy jednak nadzieję, że ta mądrość nie sprawdzi się w tym przypadku.   

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x