Jak obecnie kształtuje się sytuacja na rynku świń? W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego obserwujemy słaby popyt na żywiec wieprzowy. Ten trend spowodował spadki cen, które miały swoje źródło głównie w Niemczech. W 31. tygodniu, cena tuczników na rynku VEZG została obniżona o 10 eurocentów, osiągając poziom 2,40 €/kg (wbc). Ruch ten oczywiście wywołał efekt domina, prowadząc do spadków cen w wielu krajach unijnych.
Wpływ spadającej konsumpcji i niepewnej pogody
Wakacyjny czas w Niemczech często wprowadza pewne niekorzystne tendencje na rynku. To okres, w którym konsumpcja wyraźnie spada, a niektóre zakłady przetwórcze decydują się na czasowe zamknięcie linii ubojowych. W dodatku, ostatnio występująca kapryśna pogoda nie zachęcała do spędzania czasu na ogródkowych grillach. Zazwyczaj, po zakończeniu wakacji zwykle następuje wzmożona podaż na rynku niemieckim. Jak silny będzie ten efekt w tym roku? Być może będzie to czynnik przeciwdziałający spadkom cen żywca.
W minionym tygodniu obserwowaliśmy spadki cen w kilku krajach: w Belgii (-10₵), Austrii (-10₵), Francji (-6₵), Holandii (-3₵) oraz Hiszpanii (-2₵). Aktualnie rynek tuczników w Unii Europejskiej przechodzi okres stabilizacji, a presja cenowa wywierana na ceny skupu stopniowo maleje. Poziom podaży żywca nadal pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, a sprzedaż żywca odbywa się płynnie.
Ceny świń w Polsce. Perspektywy na nadchodzący okres
Na naszym krajowym rynku zauważalny jest wyraźny spadek cen skupu w porównaniu do sytuacji na rynku unijnym. Tuczniki w Polsce są obecnie skupowane po cenach niższym niż w Niemczech. Ta presja cenowa odzwierciedla trudną sytuację w handlu mięsem wieprzowym, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w eksporcie. W tej sytuacji zakłady przetwórcze zgłaszają utrudnienia związane z ograniczoną konsumpcją. Zwiększenie pogłowia świń na terenie kraju może przyczynić się do wzmożonej podaży żywca w nadchodzącym okresie jesiennym. Jaka będzie cena za kilka tygodni? Nie powinna spadać, ale jaki jest rynek każdy widzi…
źródło: POLPIG