środa, 15 stycznia, 2025

SKANDAL! Belarusy rolników pójdą na złom przez błędy w rejestracji!

spot_img

Kilka tysięcy ciągników marki Belarus, które zostały zarejestrowane w Polsce po 2016 roku, mogą zostać skazane na złom. Powód? Brak wymaganej europejskiej homologacji. Choć sprawa wynika głównie z błędów urzędników oraz niedopatrzeń ze strony importerów, to rolnicy będą zmuszeni ponieść konsekwencje decyzji, które nie były w ich gestii.

Problemy z rejestracją ciągników Belarus

Traktory marki Belarus, których zarejestrowano w Polsce ponad 7 tysięcy, zostały uznane przez prokuraturę za pojazdy, które nie spełniają wymagań unijnego prawa. Na skutek błędów w procesie rejestracyjnym, traktory nie posiadały europejskiej homologacji, co stanowi naruszenie przepisów dotyczących wprowadzania pojazdów spoza UE na rynek europejski.

Okazuje się, że winę ponoszą głównie starostwa powiatowe, które zarejestrowały traktory bez wymaganych certyfikatów. Współodpowiedzialność ponoszą również dystrybutorzy i importerzy, którzy nie dostarczyli odpowiednich dokumentów, w tym świadectwa zgodności WE. Jednak to rolnicy, którzy w dobrej wierze nabyli te maszyny, teraz stają w obliczu konieczności ich zezłomowania.

Samorząd rolniczy domaga się ochrony rolników

W odpowiedzi na tę sytuację, samorządy rolnicze głośno wyrażają sprzeciw wobec decyzji, które mogą doprowadzić do konieczności wyrejestrowania ciągników. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z apelem o pilną interwencję w sprawie wyrejestrowania ciągników MTZ Belarus wyprodukowanych po 1 stycznia 2016 roku.

Władze rolnicze podkreślają, że rolnicy kupowali traktory w dobrej wierze, legalnie zarejestrowane w Polsce, i nie byli świadomi, że mogą nie spełniać wymogów unijnego prawa. W opinii Izby, wielu rolników traktuje te maszyny jako kluczowe narzędzie do codziennej pracy w gospodarstwie. Ich utrata oznaczałaby paraliż działalności rolniczej.

Traktory na kredyt – rolnicy w pułapce

Dodatkowo, sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, ponieważ wielu rolników kupiło ciągniki na kredyt. Teraz są zmuszeni do ich zezłomowania, a w zamian nie otrzymają żadnej rekompensaty ani odszkodowania. W obliczu tego kryzysu, rolnicy obawiają się, że stracą nie tylko maszynę, która jest dla nich podstawowym narzędziem do pracy, ale również środki, które zainwestowali w zakup traktora.

Samorząd rolniczy wzywa do jak najszybszej interwencji i ochrony poszkodowanych rolników. Izby rolnicze domagają się cofnięcia decyzji o wyrejestrowaniu ciągników i podjęcia działań, które pomogą złagodzić skutki tego problemu. W przeciwnym razie, dla wielu rolników, którzy polegali na zakupie traktora jako inwestycji w swoje gospodarstwa, może to oznaczać bankructwo.

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x