piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Silne upały mogą zmniejszyć o 20-30% plony późnych upraw na Ukrainie

spot_img

W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych, które już się rozwinęły i które będą się utrzymywać, w regionach centralnych, południowych i wschodnich, prawdopodobny jest spadek plonów późnych upraw o 20-30% – podaje Centrum Hydrometeorologiczne w swoim raporcie „O niesprzyjających warunkach agrometeorologicznych w lipcu 2024 roku i ich wpływie na kształtowanie się plonów późnych roślin rolniczych na Ukrainie”.

Maksymalna temperatura powietrza °С (licznik) oraz liczba dni z temperaturą +35°С i wyższą (mianownik) w okresie od 1 do 14 lipca 2024 na terytorium Ukrainy

30-50% późnych upraw zagrożonych suszą

Od końca czerwca na Ukrainie zaczęła rozprzestrzeniać się susza powietrzna, która w wielu regionach łączyła się z suszą glebową i od 15 lipca obejmowała duże obszary, na których uprawiano około 30-50% zasiewów późnych.

„W obliczu nienormalnie wysokich średnich dobowych temperatur oraz szybkiej akumulacji ciepła efektywnego, którego ilość od początku sezonu wegetacyjnego jest znacznie wyższa od średnich wieloletnich, następuje skrócenie okresów międzyfazowych nasion soi, słonecznika i rozwój kukurydzy, co może prowadzić do przedwczesnego wysychania roślin” – twierdzą meteorolodzy.

Najbardziej narażona na wysokie temperatury jest kukurydza

Roślina ta w okresie kwitnienia wymaga dużej ilości wilgoci. Zmniejszone rezerwy wilgoci w glebie i stres cieplny na niektórych polach doprowadziły do ​więdnięcia, zahamowania wzrostu, żółknięcia i wysychania liści i łodyg, a w niektórych miejscach rośliny całkowicie wyschły.

„Upał powoduje sterylizację pyłku, słabe zapylenie roślin i tworzenie się ziaren w kolbach, co zmniejsza końcowy plon” – czytamy w raporcie.

Oczekiwany jest też spadek plonów słonecznika

Sucha i upalna pogoda będzie miała również negatywny wpływ na uprawy słonecznika. Wprawdzie jest on bardziej odporny na suszę, to jednak niekorzystna pogoda doprowadzi do powstawania drobnych nasion i spadku plonów.

Przełom II i III dekady lipca może przynieść niewielkie opady

Według meteorologów po 18-20 lipca w zachodnich regionach wystąpią krótkotrwałe deszcze i burze, które obniżą temperaturę do 25-28°C. Jednak we wschodnich, południowych i centralnych regionach upały utrzymają się i nie należy spodziewać się znaczących opadów, ale można spodziewać się lekkiego spadku temperatury (do +32-34°C).

Trochę danych historycznych

Z analizy wieloletnich danych obserwacyjnych wynika, że ​​w większości regionów najwięcej dni z upałem +30°C w lipcu odnotowano w roku 2012 (15-28 dni). Najwyższą temperaturę lipca +36-42°С zanotowano w 2007 roku. Najdotkliwsza i najdłuższa susza miała miejsce w 2019 r., która rozpoczęła się od początku czerwca i trwała do końca sezonu wegetacyjnego i najbardziej dotknęła kukurydzę, która w wielu regionach zajmowała rekordową powierzchnię zasiewów, a jej znaczna część była uprawiana spisane z powodu śmierci (zasuszenie).

Źródło: Ukraińskie Centrum Hydrometeorologiczne

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x