Co znajdziesz w artykule?
W piątek (27.09.2024) Sejm znowelizował po raz siódmy Ustawę o paszach, zgodnie z którą przedłużono możliwość stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2030 r.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 236 posłów, 178 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosowania. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.
Zatem zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych najprawdopodobniej nie wejdzie w życie z początkiem 2025 roku, jak dotąd planowano.
Posłowie PIS wnioskowali o krótszy termin stosowania pasz GMO
Podczas prac nad ustawą w Sejmie PiS złożył poprawkę, która skracała okres zawieszenia obowiązywania zakazu stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2027 r. W noweli jest to termin do 1 stycznia 2030 r. Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła tej poprawki, a w piątek odrzuciła ją cała niższa izba Parlamentu.
O przedłużeniu zdecydował brak alternatywy dla śruty sojowej i groźba utraty konkurencyjności przez hodowców
Ministerstwo rolnictwa uzasadniło przedłużenie możliwości stosowania pasz GMO brakiem możliwości zastąpienia śruty sojowej innymi roślinami białkowymi. Ponadto argumentem „za” była groźba utarty konkurencyjności eksportu, szczególnie mięsa. Śruta sojowa jest niezbędna w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń. Polska sprowadza rocznie ok. 2,5 mln ton śruty sojowej.
Czym jest pasza GMO
Pasze GMO wykorzystują rośliny genetycznie modyfikowane. Polega to na dodaniu lub wyłączeniu w organizmie jednego czy nawet kilku genów, lub wprowadzeniu genów z innych gatunków.
Zazwyczaj rośliny GMO są modyfikowane w celu poprawy ich wartości odżywczej lub odporności na warunki środowiska, choroby i szkodniki.
Źródło: www.sejm.gov.pl