Co znajdziesz w artykule?
Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia wystosował oficjalne pismo do Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego w sprawie Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19 z finansowaniem ze środków Unii Europejskiej.
Podziały za unijne pieniądze
AGRO-Unia jest zdania, że KPO powinien być planem na znoszenie podziałów między polską wsią, małymi miasteczkami, a dużymi miastami. Podczas gdy – w opinii organizacji – propozycje Rządu Mateusza Morawieckiego zmierzają do tego, by za unijne pieniądze z KPO jeszcze bardziej te podziały zwiększać.
„Nalegamy by pieniądze Funduszu Odbudowy przyczyniły się do wzmocnienia gospodarstw domowych. Pieniądze muszą trafić do ludzi do gospodarstw domowych, a nie do korporacji czy spółek skarbu państwa” – czytamy w piśmie AGRO-Unii.
Stworzyliście plan dyskryminacji
„Wypracowany przez rząd PiS z udziałem Lewicy plan wydawania pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie uwzględnia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Stworzyliście wspólnie plan dyskryminacji polskiej prowincji. Od początku 2021 roku AGRO-Unia pyta ile pieniędzy z KPO będzie przeznaczonych na polską prowincje? Nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne z zadawanych przez nas pytań. Chcemy wiedzieć ile pieniędzy według waszego podziału trafi na polską wieś?”– stwierdza stanowczo AGRO-Unia.
Zapomniano o 40 procentach Polaków?
AGRO-Unia podkreśla też, że 40%, czyli blisko 15 milionów obywateli Polski, mieszka na wsi. Niedopuszczalna jest więc obecna polityka i wykluczanie tej ogromnej części społeczeństwa. Dlatego 40% z Funduszu Odbudowy, w tym z KPO, winno trafić na polską wieś.
AGRO-Unia stawia na rolnictwo nowoczesne i innowacyjne. Produkcja żywności powinna tworzyć symbiozę z przyrodą. W piśmie do Premiera rolnicy zapisali, że:
„To jest nasze wspólne zadanie na najbliższe lata. Zielona energia w rolnictwie to podstawa i gwarancja pewności niezależnej produkcji żywności najwyższej jakości. Cyfrowe rozwiązania w rolnictwie, produkcji i przetwórstwie żywności muszą zostać jak najszybciej wprowadzone. Brak pieniędzy przeznaczonych na ten cel będzie ciosem w polski rynek żywności. Nie został stworzony plan wzmacniania odporności i odbudowy rolnictwa i to pokazuje słabość polityki rolnej w Polsce”.
AGRO-Unia podkreśla też jak ważne są krótkie łańcuchy dostaw i dystrybucja żywności.
Ukrócić apetyt spółek?
AGRO-Unia jest też przeciwna przekazywaniu środków z całego Funduszu Odbudowy w tym z KPO, do Spółek Skarbu Państwa, które jej zdaniem upomniały się o pieniądze na inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno spożywczym.
W piśmie do Premiera AGRO-Unia stwierdza, że:
„Pieniądze wydane w taki sposób osłabią wolnorynkowość i równowagę konkurencji w Polsce. Należy podkreślić, że rolą spółek z udziałem Skarbu Państwa nie może być ograniczanie rozwoju rodzinnych firm i zabieranie pieniędzy na ich rozwój. Budowa potencjału w sektorze żywności musi należeć do rodzinnych firm, a nie do korporacji i spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Krytyka Rządu i Lewicy
AGRO-Unia krytykuje też Rząd Mateusza Morawieckiego i ugrupowanie Lewica za brak rozwiązań w kwestii rynkowego kryzysu i przewidywanego wzrostu cen żywności w skutek pandemii COVID-19:
„Pominęliście podstawową potrzebę Polaków, czyli dostęp do żywności, a waszą nową transformację gospodarki chcecie zrobić kosztem najbiedniejszych. Nie zgadzamy się na to i My stajemy po stronie ludzi. Małe wioski i miasteczka to przede wszystkim ludzie, którym należy się dostęp do usług medycznych, którego dziś nie posiadają. Należy jak najszybciej zniwelować wykluczenie komunikacyjne wynikające z braku dostępu mieszkańców prowincji do komunikacji publicznej. Bardzo dużo mówi się o potrzebie budowy mieszkań w dużych miastach. My pytamy: ile pieniędzy z Funduszu Odbudowy będzie przeznaczonych na budownictwo mieszkań w małych miejscowościach?
W liście AGRO-Unii do Premiera Mateusza Morawieckiego organizacja ponowiła prośbę o spotkanie i podjęcie rozmów o obecnej sytuacji w rolnictwie.
Źródło i foto: AGRO-Unia