czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Rząd planuje zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym. Od kiedy?

spot_img

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży węgla gospodarstwom domowym. Nowe przepisy mają na celu poprawę jakości powietrza i walkę z greenwashingiem. Kiedy regulacje wejdą w życie i jakie zmiany nas czekają?

Zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym od 1 lipca 2029 roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży wybranych rodzajów węgla, takich jak węgiel kostka, orzech, groszek i miał, gospodarstwom domowym. Zakaz ma obowiązywać od 1 lipca 2029 roku. Zmiany te są częścią szerszej strategii na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce i realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Projekt rozporządzenia wprowadza nowe wymagania jakościowe dla paliw stałych. Zmiany dotyczą parametrów takich jak zawartość siarki, zawartość popiołu, wartość opałowa oraz zawartość wilgoci. Celem tych regulacji jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza.

Koniec z greenwashingiem – nowe nazwy paliw

Ministerstwo Klimatu zamierza również zmienić nazewnictwo paliw, aby zapobiec praktykom greenwashingu. Nazwy takie jak „ekogroszek” i „ekomiał” zostaną zastąpione bardziej precyzyjnymi określeniami:

  • „węgiel kostka” zamiast „kęsy, kostka, kostka I i kostka II”,
  • „węgiel orzech” zamiast „orzech, orzech I i orzech II”,
  • „węgiel groszek” zamiast „groszek, groszek I, groszek II i ekogroszek”,
  • „węgiel miał” zamiast „ekomiał”,
  • „węgiel antracyt” zamiast „antracyt”.

Dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku

Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzenie zakazu sprzedaży wybranych rodzajów węgla gospodarstwom domowym jest jednym z kroków w kierunku realizacji tego celu. Ministerstwo Klimatu podkreśla, że konieczne są dalsze działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji.

Co dalej?

Projekt rozporządzenia jest obecnie w fazie konsultacji i prac legislacyjnych. Ostateczna wersja przepisów oraz dokładna data wejścia w życie mogą jeszcze ulec zmianie. Jednak już teraz wiadomo, że proponowane regulacje mogą znacząco wpłynąć na rynek paliw stałych w Polsce i codzienne życie wielu gospodarstw domowych.

źródło:nieruchomosci.dziennik.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 miesiąc temu

Taką władzę wybrała większość to mają 🙂

Herbata
Herbata
1 miesiąc temu

My się zesr…my dążąc do pseudo neutralności klimatycznej, a za naszą granicą Białoruś i Rosja będą smrodzić ile wlezie. Już nie wspominając o krajach tj. Chiny, Indie… ale przecież powietrze i zanieczyszczenia stamtąd nie przylecą. XD
UE i ten (nie)rząd to banda idio…ów!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x