niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Rząd ogłosi Nowy Ład!

spot_img

– Już wkrótce ogłoszony zostanie rządowy program pod nazwą: „Nowy Ład” – powiedział Ryszard Bartosik Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas dzisiejszego (16 lutego br.) wideospotkania z rolnikami z powiatów konińskiego i słupeckiego organizowanego w ramach Wielkopolskich Forów Rolniczych. – Program ogłosi Premier Rządu Mateusz Morawiecki. Będą to nowe formy wsparcia dla różnych sektorów polskiej gospodarki na nowe otwarcie w czasie po pandemii. Znajdą się tam oczywiście propozycje pomocy dla rolników i rolnictwa. 

Czy to wystarczy?

W powyższym kontekście ministerialny Sekretarz Ryszard Bartosik przypomniał, że także do tej pory, Rząd i Ministerstwo Rolnictwa, realizowały programy, których adresatami byli rolnicy i mieszkańcy wsi. Wymienił tu m.in.: Program „500+”, wsparcie dla kół gospodyń wiejskich, OSP, wsparcie dla rolników i producentów rolnych dotkniętych skutkami COVID-19, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego dla rolniczych rodzin w których są uczniowie, wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia lub ograniczenia działalności szkół i przedszkoli. Ryszard Bartosik przypomniał też o Programie „Premia dla młodego rolnika” i różnych wcześniejszych programach wsparcia z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW. Wspomniał także o pomocy dotyczącej skutków suszy w latach 2018 i 2019 na którą przeznaczono ogółem około 4,5 miliarda złotych. Do bieżących palących problemów Sekretarz Ryszard Bartosik zaliczył też szkody hodowlane i rolnicze wywoływane przez ptasią grypę i ASF.

Jaka będzie przyszłość?

– Wczoraj zakończyliśmy konsultacje dotyczące krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – podsumował swoje wystąpienie Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik. – Plany Strategiczne poszczególnych państw członkowskich będą podstawą do planowania przyszłych funduszy dla rolnictwa. Zanim to nastąpi czeka nas okres przejściowy i przez obecne dwa lata, unijne finansowanie będzie na podobnym poziomie jak wcześniej. I dopiero po zakończeniu przejściowego okresu rozpocznie się realizacja założeń europejskiego Nowego Zielonego Ładu i nowych strategii, które obecnie także są intensywnie konsultowane.    

Wielkopolskie Fora Rolnicze cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Tegoroczna edycja rozpoczęła się  9 lutego i potrwa do 1 marca br. Patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Więcej informacji na stronie internetowej WIR. 
 
Źródło: WIR
Foto: MRiRW 
 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x