Co znajdziesz w artykule?
9 lipca br. podczas spotkania z udziałem Wicepremiera Jarosława Gowina i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, omawiano założenia porozumienia środowiskowo-administracyjnego zwanego „Kontraktem branżowym”.
Współpraca rolników z Rządem
Kontrakt branżowy wiązać ma jego strony, czyli w przypadku rolnictwa MRiRW i Rząd, a także rolników, producentów rolno-spożywczych i organizacje branżowe, dobrowolnym zobowiązaniem do realizacji uzgodnionych wcześniej działań łącznie z zadeklarowanymi terminami ich wdrażania.
Łańcuchy dostaw i WPR
Na obecnym etapie przedstawiono oczekiwania strony administracyjno-rządowej. Dotyczą one m.in. wspólnych z rolnikami działań na rzecz skracania łańcuchów dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym, realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy w powiązaniu z Wspólną Polityką Rolną dla Unii Europejskiej na lata 2021-2027, Kolejna sprawa to zapewnienie przewidywalności działań przedsiębiorców dla bezpieczeństwa surowców białkowych do produkcji pasz dla drobiu, trzody chlewnej oraz bydła, a także wykorzystanie innowacji w tym obszarze. Następna ważna sprawa to rozwój i promocja eksportu polskich produktów rolno-spożywczych za granicę oraz organizacja wsparcia dla przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego w ramach krajowych instrumentów pomocowych.
Ubezpieczenia, długi i kredyty
Inny temat to praca na rzecz właściwego ubezpieczenia wierzytelności i zabezpieczenia terminowości płatności w kontekście zapowiedzi utworzenia rachunku powierniczego Następne zagadnienie to poprawa systemu ubezpieczeń w rolnictwie oraz wyodrębnienie działu przemysłu rolno-spożywczego na poziomie administracji rządowej.
Zrównoważony rozwój rolnictwa
Przewidziano też szereg innych przedsięwzięć zmierzających do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju rolnictwa, modernizacji produkcji rolnej, cyfryzacji, budowy łańcuchów i sieci powiązań naukowo-rozwojowych oraz wsparcie dla grup producenckich i spółdzielni. Ważne będą także działania służące ochronie środowiska.
Teraz trwają konsultacje z rolnikami oraz szacowanie możliwości ich udziału w Kontrakcie.
Źródło: Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
Tekst: Pixabay