Co znajdziesz w artykule?
Bloomberg Agriculture Spot Index, który obejmuje dziewięć głównych towarów rolnych, zyskał siedem procent w skali września i notowany jest najwyżej od połowy czerwca tego roku. W skład analizowanego indeksu wchodzą: kawa, bawełna, cukier, kompleks sojowy (soja, śruta sojowa i olej), kukurydza i pszenica.
Wzrost cen wielu towarów nastąpił w reakcji na zagrożenia pogodowe, które wpłyną negatywnie na światową produkcję zbóż, cukru i kawy.
Dwa główne zboża podrożały w Chicago o 10-12% w skali miesiąca
We wrześniu notowania kontraktów terminowych na pszenicę w Chicago wzrosły o prawie 10% w związku z obawami, że zła pogoda w krajach eksportujących może jeszcze bardziej zmniejszyć światowe zapasy, które już są bliskie najniższego poziomu od dziewięciu lat.
Mimo trwających w USA zbiorów i dużych zapasów kontrakt na kukurydzę odbił w mocno górę zamykając wrzesień na 3-miesięcznych maksimach.
Soja zaliczyła największy miesięczny wzrost od grudnia 2022 roku
Kontrakty terminowe na soję zyskały na wartości blisko 8% we wrześniu, co jest największym miesięcznym odbiciem od blisko dwóch lat, ponieważ jej największy producent, Brazylia, zmaga się z suszą w okresie zasiewów.
O kilkanaście procent podrożała we wrześniu kawa i cukier
Ponadto pożary, które wybuchły na polach trzciny cukrowej, spowodowały wzrost kontraktów terminowych na cukier o 14% w skali września.
Ceny Kawy wzrosły o 13% we wrześniu i osiągnęły najwyższy poziom od 2011 roku, ponieważ zła pogoda przełoży się na mniejszą produkcję.
Ponadto dostawy oleju palmowego maleją w krajach Azji Południowo-Wschodniej, na co mają wpływ starzejące się drzewa. W konsekwencji kontrakty terminowe na olej palmowy osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia, zyskując 4% w skali miesiąca.
SPRAWDŹ TAKŻE: Jakie są aktualne ceny bydła w skupach? Ile za żywiec? [29.10.2024]
Bloomberg Agriculture Spot Index – wykres
Źródło cen: Bloomberg, CBoT