Ceny w skupach nie straszą już drastycznymi obniżkami co może napawać optymizmem. Okres świąteczny to zawsze ożywienie popytu wśród konsumentów czego efekty widzimy po cenach w skupach. Na jak długo utrzyma się względna stabilizacja cen na rynku drobiarskim? Odpowiedzią na to pytanie jest rozwój sytuacji pandemicznej na świecie. Program szczepień, który właśnie się rozpoczął zwiastuje lepsze czasy dla hodowców ptactwa. Rok 2020 się kończy i mamy nadzieję że ten rok kryzysu dla polskiego drobiarstwa również dobiegnie końca.
Po ile brojler a po ile tuszka?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 13.12 – 20.12.2020 r na rynku krajowym odnotowano wzrost cen z wyjątkami.
Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 13.12 – 20.12.2020 r tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 4,87 zł/kg, aż o 8,7% drożej niż przed tygodniem. Cena tuszek indyków utrzymała się na poziomie dużo niższym niż ostatnio i wyniosła 8,38 zł/kg.
Cena za kilogram brojlera utrzymała się na wyższym poziomie i wynosiła średnio ok. 3,08 zł/netto. Była to cena o 5 gr/kg wyższa niż w poprzednim tygodniu
Kaczki w przeciągu tygodnia delikatnie potaniały. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,29 zł/netto, o 1 gr mniej niż ostatnio.
Ceny w skupie indyków notowały wzrost. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,24zł/kg wobec 4,23 zł/kg tydzień wcześniej. W przypadku indyczków cena utrzymała się na podobnym poziomie tj. 4,07 zł/kg.
Za gęsi tuczone w skupie płacono średnio 9,71 zł/kg wobec 9,07 zł/kg tydzień wcześniej. Cena była wyższa aż o 7% w porównaniu do zeszłego tygodnia.
źródło: gov.pl
kowr.pl