środa, 1 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Rusza program SURE – 100 mld. euro dla różnych sektorów gospodarki

-REKLAMA-spot_img

Komisja Europejska wyszła z inicjatywą utworzenia nowego instrumentu wsparcia pod nazwą „SURE” dla różnych sektorów gospodarki, w tym dla rolnictwa i rybołówstwa. KE rekomenduje przeznaczenie na ten cel kwoty w wysokości 100 miliardów euro. Drugą propozycją jest przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych na walkę z pandemią koronawirusa.

 

Życie i źródła utrzymania

Jak zapewnia KE rolnicy i rybacy obok przedsiębiorców innych branż, zostaną objęci tego rodzaju wsparciem.
Komisja wskazuje na potrzebę organizacji silnego, elastycznego i długoterminowego budżetu UE. Celem jest odzyskanie równowagi oraz dążenie do ożywienia gospodarczego. Fundamentem tych działań ma być ratowanie ludzkiego życia i odnowa źródeł utrzymania ludności, ze szczególnym uwzględnieniem rolników i gospodarki morskiej.

Musimy złagodzić skutki ekonomiczne, aby gospodarka Unii  była gotowa do ponownego uruchomienia, gdy warunki będą odpowiednie – wyjaśnia Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.Żeby to osiągnąć, musimy utrzymać zatrudnienie i działalność przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych i rybołówstwa. Wszystkie państwa członkowskie mają lub wkrótce będą dysponować programami pracy krótkoterminowej, aby dopomóc w osiągnięciu tego celu.

 

Pożyczki i gwarancje

SURE to nowy instrument, który zapewni pożyczki w sumarycznej wysokości do 100 miliardów euro krajom które tego potrzebują, aby zapewnić pracownikom dochód, a przedsiębiorstwom zatrzymać pracowników. Pozwoli to ludziom min. opłacać czynsz, rachunki i zakupy żywności. Instrument ma się też przyczynić do ochrony stabilności  gospodarki.

Proponowane pożyczki mają opierać się na gwarancjach udzielonych przez państwa członkowskie i skierowane zostaną tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej będą mogły korzystać z tej formy strukturalnego wsparcia.

 

Programy pracy krótkoterminowej

Program SURE wspierać będzie krajowe programy pracy krótkoterminowej i podobne działania służące ochronie  miejsc pracy, pracowników oraz osób prowadzących  działalność na własny rachunek, przed ryzykiem zwolnienia i utraty dochodów. Firmy będą mogły tymczasowo skrócić czas pracy pracowników lub całkowicie zawiesić pracę, a państwo otrzyma wsparcie dochodów za przepracowane godziny. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek otrzymają zastępstwo dochodowe na bieżącą sytuację kryzysową.

 

Wspieranie rolników i rybaków

Z uwagi na to że rolnictwo i rybołówstwo w Europie odgrywa istotną rolę w dostarczaniu żywności, a kryzys mocno dotyka  te branże uderzając w łańcuchy dostaw żywności i lokalne gospodarki, Komisja Europejska zdecydowała się zwrócić szczególną uwagę na te problemy.

Na początek, podobnie jak w przypadku funduszy strukturalnych, planuje się bardziej elastyczne wykorzystanie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Państwa członkowskie Unii będą mogły zapewnić wsparcie:

– rybakom za czasowe zaprzestanie działalności połowowej;

– rolnikom z sektora akwakultury w celu czasowego zawieszenia lub ograniczenia produkcji i zapewnienia wsparcia;

– oraz organizacjom producentów w celu tymczasowego przechowywania rybołówstwa i akwakultury

Zadanie Rządu i Ministerstwa

Wiele teraz zależy też od aktywności polskiego Rządu i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, których zadaniem będzie opracowanie krajowych programów wsparcia dla rolnictwa i innych sektorów gospodarki, a także wykazanie właściwej skali potrzeb i zasadności udzielenia wsparcia.
Z pewnością do tego tematu powracać będziemy jeszcze wiele razy. Szczególnie, że równocześnie do realizacji rekomendowano też Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym – tym razem o socjalnym i ochronnym charakterze.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński  
Źródło: KE, KE ds. RiRW
Foto: Pixabay

Wnioski o dopłaty – KE umożliwia wydłużenie terminów

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników