wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rozszerzenie lombardowej pożyczki konsumenckiej może zagrozić rolnictwu. Dlaczego?

spot_img

Wkrótce odbędą się kluczowe obrady Sejmu, które będą dotyczyć uregulowania lombardowej pożyczki konsumenckiej. Organizacje reprezentujące sektory finansowy i rolny w Polsce jednogłośnie apelują o uwzględnienie wprowadzonych przez Senat poprawek do projektu. Choć sam koncept uregulowania lombardowej pożyczki konsumenckiej nie jest kwestionowany, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia pewnych zmian w projekcie, aby zapobiec potencjalnym negatywnym konsekwencjom dla różnych sektorów. O czym dokładnie mowa?

Ryzyko i koszty finansowania dla sektora rolniczego

Proponowana ustawa, w przypadku jej wprowadzenia bez wspomnianych poprawek, wprowadziłaby utrudnienia i zwiększyła ryzyko oraz koszty finansowania działalności rolniczej. Jak tłumaczą interesariusze apelu, te zmiany mogą mieć negatywny wpływ na polskie rolnictwo, w szczególności na zdolność rolników do korzystania z funduszy unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Rolnicy powszechnie korzystają z pożyczek leasingowych do realizacji projektów współfinansowanych z dotacji unijnych, a wprowadzenie nowych przepisów utrudniłoby im dostęp do tego rodzaju finansowania.

Ograniczenia dla rolników i potencjalne skutki negatywne

Projekt ustawy miałby rozszerzyć ochronę konsumencką na aktywa rolników, które w praktyce nie byłyby dostępne dla nich ze względu na ich wysoką cenę. Jak możemy przeczytać w apelu, tylko mniej niż 400 gospodarstw rolnych rocznie boryka się z nadmiernym zadłużeniem i problemami płynności finansowej, co oznacza, że około 0,1% rolników korzystających z finansowania mogłoby skorzystać z ochrony konsumenckiej w przypadku niewypłacalności i egzekucji lombardowej. Tymczasem ponad 400 tysięcy gospodarstw rolnych, które obecnie skutecznie regulują swoje zobowiązania, poniosłoby negatywne skutki w wyniku wprowadzenia ustawy.

Konsekwencje dla sektora rolniczego i dostępu do finansowania

Projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej ograniczałby dostęp rolników do zewnętrznego finansowania inwestycyjnego w postaci pożyczek leasingowych, pomimo że tego rodzaju pożyczki nie służą finansowaniu potrzeb konsumpcyjnych. Ograniczenie to zwiększyłoby koszty udziału rolników w rynku finansowym oraz poziom ryzyka, a także uniemożliwiłoby wykorzystanie specjalizacji w zarządzaniu finansowanym sprzętem. W rezultacie sektor leasingowy rozważa wycofanie pożyczek inwestycyjnych dla rolnictwa, co ma poważne konsekwencje dla sektora rolniczego.

Podsumowując, wprowadzenie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej bez uwzględnienia proponowanych poprawek mogłoby prowadzić do niepożądanych skutków dla sektora rolniczego. Ograniczenie dostępu do stabilnych, przewidywalnych, atrakcyjnych cenowo i bezpiecznych produktów finansowych mogłoby zmusić rolników do poszukiwania wsparcia finansowego w innych, mniej korzystnych źródłach. 

W obliczu powyższych faktów, organizacje zaapelowały o rozwagę i uwzględnienie specyficznych potrzeb sektora rolniczego podczas podejmowania decyzji dotyczących ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Ponadto, istotne jest zapewnienie długoterminowej i stabilnej polityki finansowej dla rolnictwa, które jest strategicznym sektorem gospodarki. W tym kontekście pojawia się pytanie  – czy Sejm będzie otwarty na wysłuchanie tych argumentów i uwzględnienie interesów sektora rolniczego?

źródło: Związek Banków Polskich

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x