piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Rozpoczął się protest rolników w Brukseli. Walka o sprawiedliwość na rynku rolnym trwa!

spot_img

Dziś na ulicach Brukseli odbywa się donośny protest, w którym biorą udział rolnicy z krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Ich wspólnym głosem jest sprzeciw wobec fali nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy. W gorączce manifestacji rolnicy domagają się spełnienia obietnic dotyczących pakietu wsparcia o wartości 100 milionów euro dla pięciu krajów, z czego Polska ma otrzymać kwotę prawie 40 milionów euro.

Protest w Brukseli rolników

100 polskich rolników protestuje pod parlamentem UE. Wojciechowski zaprasza do rozmowy

Przed budynkiem Parlamentu Europejskiego zgromadziło się około stu polskich rolników, którzy postanowili wyrazić swoje niezadowolenie i zwrócić uwagę na istotne kwestie dotyczące rolnictwa. Wśród zebranych znaleźli się również rolnicy z innych krajów, takich jak Czechy i Rumunia, którzy solidaryzowali się z polskimi protestującymi. W momencie zgromadzenia, europejski komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, wyszedł na spotkanie z rolnikami i zaprosił delegacje na rozmowy. O jej przebiegu będziemy informować na bieżąco.

Protestujący rolnicy w Brukseli domagają się sprawiedliwego handlu i wyrównanych szans na rynku rolnym

Priorytetem dla rolników jest jak najszybsze uzyskanie tych funduszy, które są niezbędne dla przetrwania sektora rolnego. Rolnicy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia, szczególnie w kontekście eksportu zalegającego w magazynach zboża do krajów Afryki i Azji.

Jednym z głównych postulatów rolników jest zapewnienie znaczącego wsparcia w eksporcie, aby możliwie jak najszybciej zbyć zgromadzone zboże. Rolnicy pragną wejść w nowy sezon z pustymi lub prawie pustymi magazynami. Wskazują również na problemy związane z rynkiem drobiu i jaj. Polska jest jednym z największych producentów drobiu w Europie, cechującym się wyższymi standardami w porównaniu do Ukrainy. Oto szczegółowa lista postulatów o którą apelują rolnicy:

1.Przywrócenia ceł i kontyngentów na ukraińskie produktyrolno-spożywcze.
2.Rozszerzenia katalogu produktów ujętych w regulacji o tymczasowych
środkach zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy o jaja,mięso drobiowe,
owoce i warzywa oraz o jej wydłużenie do czasu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.
3.Stworzenia specjalnego funduszu na pomoc rolnikom z Europy Środkowo Wschodniej szczególnie dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę,
finansowanego spoza środków przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną.
4.Umożliwienia krajom członkowskim z Europy Środkowo-Wschodniej na zastosowanie
pomocy krajowej wedle decyzji ich rządów
.
5.Zwiększenia dofinansowania do budowy szlaków transportowych,infrastruktury
transportowej i portowej umożliwiających sprawny tranzyt towarów rolno spożywczych z Ukrainy do portów nad Morzem Bałtyckim i Czarnym.
6.Wsparcie finansowe i kadrowe krajowych służb fitosanitarnych badających
importowane płody rolne.
7.Wzmocnienia mechanizmów kontroli transportu na korytarzach solidarnościowych.
8.Szybsze reakcje organów Unii Europejskiej na bieżącą sytuację ekonomiczną w
sektorze rolnym.
9.Weryfikacja założeń Zielonego Ładu oraz oceny wpływu na produkcję rolniczą
dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, rozporządzenia w sprawie
zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.
10.Odejście od propozycji zawartych w prawie o odbudowie zasobów przyrodniczych,którego wdrożenie doprowadzi do likwidacji wiele gospodarstw o zwierzęcym profilu produkcji.

Co z tego wyniknie? Okaże się już wkrótce

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x