Dziś na ulicach Brukseli odbywa się donośny protest, w którym biorą udział rolnicy z krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Ich wspólnym głosem jest sprzeciw wobec fali nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy. W gorączce manifestacji rolnicy domagają się spełnienia obietnic dotyczących pakietu wsparcia o wartości 100 milionów euro dla pięciu krajów, z czego Polska ma otrzymać kwotę prawie 40 milionów euro.
100 polskich rolników protestuje pod parlamentem UE. Wojciechowski zaprasza do rozmowy
Przed budynkiem Parlamentu Europejskiego zgromadziło się około stu polskich rolników, którzy postanowili wyrazić swoje niezadowolenie i zwrócić uwagę na istotne kwestie dotyczące rolnictwa. Wśród zebranych znaleźli się również rolnicy z innych krajów, takich jak Czechy i Rumunia, którzy solidaryzowali się z polskimi protestującymi. W momencie zgromadzenia, europejski komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, wyszedł na spotkanie z rolnikami i zaprosił delegacje na rozmowy. O jej przebiegu będziemy informować na bieżąco.
Protestujący rolnicy w Brukseli domagają się sprawiedliwego handlu i wyrównanych szans na rynku rolnym
Priorytetem dla rolników jest jak najszybsze uzyskanie tych funduszy, które są niezbędne dla przetrwania sektora rolnego. Rolnicy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia, szczególnie w kontekście eksportu zalegającego w magazynach zboża do krajów Afryki i Azji.
Jednym z głównych postulatów rolników jest zapewnienie znaczącego wsparcia w eksporcie, aby możliwie jak najszybciej zbyć zgromadzone zboże. Rolnicy pragną wejść w nowy sezon z pustymi lub prawie pustymi magazynami. Wskazują również na problemy związane z rynkiem drobiu i jaj. Polska jest jednym z największych producentów drobiu w Europie, cechującym się wyższymi standardami w porównaniu do Ukrainy. Oto szczegółowa lista postulatów o którą apelują rolnicy:
1.Przywrócenia ceł i kontyngentów na ukraińskie produktyrolno-spożywcze.
2.Rozszerzenia katalogu produktów ujętych w regulacji o tymczasowych
środkach zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy o jaja,mięso drobiowe,
owoce i warzywa oraz o jej wydłużenie do czasu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.
3.Stworzenia specjalnego funduszu na pomoc rolnikom z Europy Środkowo Wschodniej szczególnie dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę,
finansowanego spoza środków przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną.
4.Umożliwienia krajom członkowskim z Europy Środkowo-Wschodniej na zastosowanie
pomocy krajowej wedle decyzji ich rządów.
5.Zwiększenia dofinansowania do budowy szlaków transportowych,infrastruktury
transportowej i portowej umożliwiających sprawny tranzyt towarów rolno spożywczych z Ukrainy do portów nad Morzem Bałtyckim i Czarnym.
6.Wsparcie finansowe i kadrowe krajowych służb fitosanitarnych badających
importowane płody rolne.
7.Wzmocnienia mechanizmów kontroli transportu na korytarzach solidarnościowych.
8.Szybsze reakcje organów Unii Europejskiej na bieżącą sytuację ekonomiczną w
sektorze rolnym.
9.Weryfikacja założeń Zielonego Ładu oraz oceny wpływu na produkcję rolniczą
dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, rozporządzenia w sprawie
zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.
10.Odejście od propozycji zawartych w prawie o odbudowie zasobów przyrodniczych,którego wdrożenie doprowadzi do likwidacji wiele gospodarstw o zwierzęcym profilu produkcji.
Co z tego wyniknie? Okaże się już wkrótce