wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Rozdzielono już ponad 75 milionów złotych

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie podsumowała bieżący stan wdrażania “Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Ponad 66 tysięcy dawek wapna

Zgodnie z danymi zebranymi przez warszawską KSCh-R, w 2019 roku liczba wydanych zalecanych dawek wapna wyniosła 40 tysięcy 233 i obejmowała powierzchnię 413 tys. 888 ha. Natomiast do grudnia w 2020 r. wartości te wyniosły odpowiednio 25 tys. 785 i 347 tys. 661.

Pod względem finansów, w 2019 roku wnioskowana kwota dofinansowania wynosiła 29 mln zł, a w 2020 przekroczyła 46 mln zł.

Ponad 75 milionów złotych 

Od rozpoczęcia realizacji programu, podległe stołecznej instytucji, okręgowe stacje chemiczno-rolnicze przekazały do placówek Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (instytucja wdrażająca finansowanie wsparcia), ponad 20 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 75 mln zł. A to już blisko jedna czwarta całościowej kwoty przeznaczonej na realizację programu, który potrwa jeszcze 3 lata. Powyższa proporcja każe jednak mieć nadzieję, że środków nie zabraknie.

Kto może się ubiegać? 

O wsparcie mogą się ubiegać posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Warunkiem jest wykonanie badania odczynu gleby, które należy przeprowadzić raz na 4 lata. Próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha. W następnej kolejności, na podstawie badania odczynu gleby dla gleb o pH poniżej lub równemu 5,5, OSCh-R wydaje opinię (zalecenie) nawozowe.

Kwoty dofinansowania 

Kwoty dofinansowania przedsięwzięcia wynoszą odpowiednio:

• do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,

• do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,

• do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Kto przyjmuje wnioski?

Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej może być udzielane nie częściej niż raz na 4 lata. Wnioski o dofinansowanie można składać w OSCh-R . Wzór wniosku i wymagane dokumenty dostępne są na stronie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. 

Źródło: KSCh-R w Warszawie 
Foto: Wikipedia 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,490SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x