Co znajdziesz w artykule?
Cotygodniowy raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe jedenastu (z dwunastu) raportowanych zbóż wzrosły w punktach skupu w tygodniu kończącym się 3-go listopada 2024. Skala wzrostu cen średnich mieściła się w zakresie 0,2% (kukurydza mokra) do 8% (owies konsumpcyjny).
Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej jest najwyższa od lipca
Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 930 zł/t, po wzroście o 15 zł/t (1,6%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena średnia pszenicy kupowanej na cele paszowe wzrosła o 7 zł do 901 zł/t.
Warto zauważyć, że za pszenicę konsumpcyjną skupy płacą teraz średnio najwięcej od lipca tego roku.
Średnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjne w Polsce (wykres)
W raportowanym tygodniu w skupie dominowały nadal zboża paszowe (67% udział), w tym kukurydza (sucha i mokra) stanowiła 39%, a pszenica paszowa 19%.
Cena średnia zakupu kukurydzy suchej zwiększyła się do 812 zł/t z 805 zł/t tydzień wcześniej. Kukurydza mokra kupowana była średnio po 558 zł/t (+1 zł/t w skali tygodnia).
Średnie tygodniowe ceny skupu kukurydzy suchej w Polsce (wykres)
Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce
Ceny krajowego rzepaku najwyższe od kwietnia 2023 roku
Dane MRiRW pokazują, że w ciągu tygodnia kończącego się 3-go listopada 2024 średnia cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 22 zł/t do 2226 zł/t. Oznacza to cenę o 9,12% wyższą niż rok temu.
Wycena rzepaku na giełdzie w Paryżu (seria z dostawą w listopadzie 2024) na koniec omawianego tygodnia była nieco wyższa i wyniosła 2249 zł/t.
Cena średnia rzepaku raportowana przez MRiRW jest teraz najwyższa od kwietnia 2023 roku.
Ceny średnie rzepaku w Polsce w ujęciu tygodniowym (wykres)
Źródło: MRiRW