Co znajdziesz w artykule?
Zbiory zbóż w Rosji w 2024 r. zbliżyły się do 130 mln ton
W czwartek (27.03.2025) wiceminister rolnictwa Andriej Razin, powołując się na dane Rosstatu, poinformował, że zbiory zbóż w Federacji Rosyjskiej w 2024 r. wyniosły 129,8 mln ton.
„Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w ubiegłym roku zebraliśmy dobre zbiory, piąte w całej historii kraju, prawie 130 mln ton – 129,8 mln ton, według najnowszych danych Rosstatu” – powiedział wiceminister.
2024 rok był pełen problemów klimatycznych
Według niego produkcja roślinna jest najbardziej uzależniona od zmian naturalnych i klimatycznych. „Ubiegły rok jest tego wyraźnym potwierdzeniem. Mieliśmy cały szereg problemów, które można było zaobserwować w roku agronomicznym: susze, nadmierne opady podczas zbiorów i pewne niedobory wilgoci” – powiedział.
Rosja zajęła pierwsze miejsce w eksporcie pszenicy, jęczmienia i oleju słonecznikowego
Jak stwierdził Razin, produkty roślinne stanowią główny potencjał rosyjskiego eksportu rolnego. „Na podstawie wyników z 2024 r. Federacja Rosyjska zajęła pierwsze miejsce w eksporcie pszenicy, jęczmienia i oleju słonecznikowego w ujęciu wartościowym” – przypomniał.
Wpływ pogody na rolnictwo będzie nadal wzrastał
Powołując się na dane Roshydrometu, wiceminister poinformował, że od 1976 do 2020 roku średnia temperatura w Federacji Rosyjskiej wzrosła o 0,8 stopnia Celsjusza. „Ale do 2030 roku będziemy świadkami wzrostu do półtora stopnia, a potem do dwóch stopni” – powiedział.
„Z jednej strony jest to dla nas plus, ponieważ terytoria wschodnie i północne zaczynają mieć poważniejszy potencjał, to tam znajduje się największa ilość terenów nieobjętych cyrkulacją. Ale z drugiej strony coraz częściej zaczynamy napotykać susze na południu, w okręgu federalnym Kaukazu Północnego. Są pewne problemy z ekstremalnymi opadami deszczu, które wpływają na technologię produkcji i gwarantowany wynik” – powiedział wiceminister.
Jak podano, w 2023 roku Federacja Rosyjska zebrała 144,9 mln ton zboża, w tym 92,8 mln ton pszenicy.
Rosja – produkcja wybranych upraw rolniczych według FAO
Źródło: TASS, FAO