Co znajdziesz w artykule?
Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy informuje, że 12 września Rosja użyła rakiety manewrującej, aby zaatakować cywilny statek przewożący ukraińskie zboże płynące do Egiptu. Statek znajdował się na wodach terytorialnych Rumunii. Był to pierwszy taki przypadek od początku wojny i wzbudził duży niepokój wśród uczestników rynku. Na szczęście tym razem nie było ofiar w ludziach. Do tej pory obie strony konfliktu nie atakowały statków cywilnych.
Ceny kontraktów giełdowych odbiły w górę
Giełdy towarowe zareagowały wzrostem cen pszenicy na ożywienie obaw o podaż z Basenu Morza Czarnego. Notowania giełdowe pszenicy rosły w końcówce tygodnia po obu stronach Atlantyku, mimo że czwartkowe prognozy USDA nie dawały powodów do wzrostu cen tego zboża.
Rosja systematycznie atakuje infrastrukturę portową
W czasie inwazji na pełną skalę miało miejsce ponad 50 takich ataków, w wyniku których uszkodzonych zostało ponad 280 obiektów infrastruktury portowej i zniszczono 100 tysięcy ton produktów rolnych. Jednocześnie Ukraina nie tylko zapewnią skuteczne funkcjonowanie ukraińskiego korytarza na Morzu Czarnym, aby wszystkie kraje Afryki i Bliskiego Wschodu otrzymały niezbędne produkty oraz zwiększyć presję sankcyjną na Rosję za naruszenie międzynarodowego prawa morskiego” – powiedział wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Oleksij Kuleba, Minister Rozwoju Społecznego i Terytorialnego.
Podczas rocznego funkcjonowania korytarza morskiego do ukraińskich portów zawinęło 2,5 tys. statków
Warto przypomnieć, że w czasie funkcjonowania korytarza ukraińskiego od sierpnia 2023 r. do ukraińskich portów zawinęło ponad 2,5 tys. statków. Przewieziono 68,6 mln ton ładunków, z czego 46 mln ton stanowił eksport produktów rolnych do ponad 46 krajów świata.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy