Co znajdziesz w artykule?
Rosja wprowadza ograniczenia w eksporcie zboża, aby spowolnić inflację krajowych cen żywności, która pod koniec listopada osiągnęła najwyższy poziom od prawie 2 lat.
Podkomisja celna rządu ustaliła w piątek kwotę eksportu zboża w wysokości 11 mln ton na okres od 15 lutego do 30 czerwca 2025 r., poinformowała służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. W porównaniu z ubiegłym rokiem (29 mln ton) kwota będzie prawie trzykrotnie mniejsza.
Dozwolony będzie tylko eksport pszenicy
Jednocześnie za granicę będzie można eksportować tylko pszenicę i meslin. „W przypadku eksportu jęczmienia, żyta i kukurydzy kwota wyniesie 0 ton” – precyzuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.
Według raportu, w ramach kwoty będzie obowiązywała zmienna stawka cła eksportowego (tłumik), stawka poza kwotą – 50%, ale nie mniej niż 100 euro za tonę. Odpowiedni projekt dekretu rządu rosyjskiego zostanie przygotowany w najbliższym czasie.
Oficjalna prognoza potencjału eksportowego zboża w tym sezonie wynosi 55-60 mln ton. W ubiegłym roku Rosja wyeksportowała 72,2 mln ton zboża, w tym 54,1 mln ton pszenicy.
Ponadto podkomisja ds. ceł poparła przedłużenie zakazu eksportu ryżu z Rosji na pierwsze półrocze.
Obniżenie kwoty eksportowej ma zatrzymać wzrost cen w kraju
Znaczące obniżenie kwoty eksportowej ma na celu ograniczenie cen wewnątrz kraju, mówi Dmitrij Ryłko, dyrektor generalny Instytutu Koniunktury Rynku Rolnego. Od początku października do 11 listopada pszenica czwartej klasy o zawartości białka 12,5% podrożała o prawie 10%: według Rusagrotrans sprzedawano ją z elewatora za 14,8-15,2 tys. rubli za tonę. Według Rosstatu 25 listopada wzrost cen żywności osiągnął 10,2% w ujęciu rocznym i ustanowił rekord od stycznia 2023 r.
Skokowy wzrost cen dotyczy wielu towarów rolnych
Ziemniaki podrożały od początku roku o 78,4%, kapusta – o 30,7%, buraki – o 27%. Wzrost cen masła przyspieszył do 31,6%, pomimo prób rządu zorganizowania importu z Turcji i Iranu. Od początku roku jagnięcina podrożała o 21,9%, śmietana – o 16,4%, mleko – o 15,7%. Jabłka podrożały o ponad 15%, a chleb o ponad 13%.
Nawet po wprowadzeniu limitu rosyjski eksport pszenicy powinien być zbliżony do prognozy USDA
Warto przypomnieć, że według USDA rosyjski eksport pszenicy w całym sezonie ma wynieść 48 mln ton. W tym sezonie (lipiec – do 27.11.2024) eksport ten sięga 24,2 mln ton i jest o 6% wyższy w skali roku. Oznacza to, że miesięcznie Rosja wysyła w tym sezonie za granicę ponad 4,8 mln ton pszenicy. Jeśli takie tempo utrzyma się do połowy lutego, to eksport powiększy się o kolejne 12 mln ton. Limit na pozostałą część sezonu (połowa lutego – czerwiec) ma sięgać 11 mln ton, co łącznie powinno dać wynik powyżej 47 mln ton, czyli zbliżony do prognozy USDA (48 mln ton).
Źródło: ukragroconsult, USDA