sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosja obiecała wypuścić zagraniczne statki z ukraińskich portów

spot_img

Trwająca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę blokada portów morskich zatrzymała eksport eksport towarów z Ukrainy i doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego na rynkach światowych. Do tej pory w portach ukraińskich zablokowanych jest 67 zagranicznych statków z 15 krajów. Pod naciskiem społeczności międzynarodowej Rosja obiecała w piątek otwarcie korytarza humanitarnego dla zagranicznych statków opuszczających ukraińskie porty.

Wpłynęło to na spadek cen oleju słonecznikowego o 200-300 $/t FOB po osiągnięciu rekordowego poziomu 2200 – 2300 $/t FOB w ubiegłym tygodniu spadł.

Indie, główny odbiorca oleju słonecznikowego, najbardziej cierpią z powodu blokady eksportu z Ukrainy, a w marcu sprowadziły zaledwie 30-40 tys. ton rosyjskiego oleju słonecznikowego. Natomiast w portach Ukrainy jest 360 tys. ton oleju słonecznikowego dla indyjskich odbiorców.

Ukraina nadal eksportuje olej słonecznikowy w małych partiach drogą lądową, a także przez dunajskie porty Izmail i Reni.

Tymczasem ceny eksportowe rosyjskiego oleju słonecznikowego spadły do 1900-2000 $/t FOB, ponieważ eksporterzy przyspieszyli sprzedaż przed wprowadzeniem od 15-go kwietnia kontyngentów na eksport oleju w granicach 1,5 mln ton, które potrwają do 1 września.

Andrzej Bąk
Źródło: tass.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x