W przeciwieństwie do większości dużych producentów zbóż, w Rosji panują tej wiosny bardzo sprzyjające warunki upraw pszenicy. Stąd krajowi i międzynarodowi analitycy podnoszą swoje oczekiwania zbiorów i mimo wojny, też eksportu rosyjskiej pszenicy.
O le na handel surowcami energetycznymi Zachód przynajmniej próbuje nałożyć sankcje na Rosję, to w przypadku zbóż nikt nie spodziewa się wprowadzania poważniejszych restrykcji w sytuacji kryzysu żywnościowego na świecie. Sprzedaż olbrzymiej ilości drogiego ziarna będzie ułatwiona przez siłowe wyeliminowanie największego, obok UE, konkurenta jakim jest Ukraina. Wspomniane wyeliminowanie ukraińskich dostaw może się nie do końca udać, jeśli zawiąże się międzynarodowa koalicja, która siłą zapewni bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym i umożliwi eksport przez port w Odessie.
Tymczasem światowi importerzy zbóż zmuszeni są szukać alternatywnych źródeł zaopatrzenia do momentu odblokowania, przynajmniej portu w Odessie.
Z Rosji napływają doskonałe prognozy zbiorów!
Rosyjski Związek Zbożowy spodziewa się, że krajowe zbiory zbóż osiągną w 2022 roku 128 mln ton, w tym 85 mln ton pszenicy i całkiem możliwe, że będą jeszcze większe.
Według firmy doradczej IKAR Rosja wyeksportuje więcej zbóż w nowym sezonie ze względu na duże zapasy i zbiory. IKAR podniósł swoją prognozę rosyjskich zbiorów pszenicy z 83,5 do 85 mln ton. Analitycy IKAR uważają, że Rosja może wyeksportować nawet 39 mln ton pszenicy w rozpoczynającym się 1 lipca sezonie 2022/23, podczas gdy w kończącym się sezonie eksport pszenicy powinien zamknąć się wynikiem 32,0-32,5 mln ton.
Jeszcze lepsze prognozy pochodzą od SovEcon, która to firma doradcza zakłada, że Rosja zbierze 88,6 mln ton pszenicy z czego wyeksportuje 41 mln ton (rekord).
Dla porównania zbiory zbóż w Rosji w 2021 r. wyniosły 121,4 mln ton, ale w 2020 r. aż 133,5 mln ton. Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2020/2021 (1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021) osiągnął 49 mln ton, w tym 38,4 mln ton pszenicy.
Prognozy międzynarodowe dla Rosji
Pierwsza prognoza USDA na nowy sezon zapowiadała produkcję rosyjską na 80 mln ton, a eksport na 39 mln ton, co by oznaczało, że Rosja będzie odpowiadać za 1/5 światowego eksportu pszenicy.
Tymczasem IGC podniosła (w stosunku do kwietnia) prognozę zbiorów pszenicy z 82,5 do 84,7 mln ton, a eksport z 33,1 do 37,1 mln ton.
Dla porównania, eksport pszenicy z UE prognozowany jest w nowym sezonie przez USDA na 36 mln ton (UE przegrywa z Rosją).
IGC oczekuje, że UE wyeksportuje rekordowe 40 mln ton pszenicy (więcej niż Rosja).
Andrzej Bąk
Źródło: TASS, Sovecon, IKAR, USDA, IGC