sobota, 5 kwietnia, 2025
spot_img

Ropa naftowa potaniał o kilkanaście procent w dwa dni

spot_imgspot_img

Ceny ropy naftowej spadły o kilkanaście procent w dwa dni (czwartek i piątek) ze względu na decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie taryf i oświadczenia OPEC+.

Na zamknięciu piątkowej sesji notowania czerwcowych kontraktów terminowych na ropę naftową Brent na giełdzie London ICE Futures spadły 6,5% do 65,6 USD za baryłkę po raz pierwszy od sierpnia 2021 r. W tym czasie cena kontraktów terminowych na ropę WTI z dostawą w maju na giełdzie NYMEX spadła o 7,4%, do 62,0 USD za baryłkę.

Notowania ropy Brent (usd/b)

Analitycy Goldman Sachs obniżyli swoje prognozy cen ropy naftowej na lata 2025 i 2026, wskazując, że spodziewają się osłabienia globalnego popytu ze względu na eskalację wojen handlowych, a także zwiększone dostawy ze strony krajów OPEC+.

Wojna handlowa Trumpa zagraża globalnemu popytowi na ropę

2 kwietnia Trump ogłosił wprowadzenie ogromnych ceł na zagranicznych partnerów handlowych USA, co wzbudziło obawy inwestorów dotyczące globalnych perspektyw gospodarczych.

4 kwietnia chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło, że chińskie władze podjęły decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł w wysokości 34% na towary ze Stanów Zjednoczonych. Departament zaznaczył, że są to „cła odwetowe” w odpowiedzi na środki ogłoszone przez Waszyngton.

OPEC+ zwiększy wydobycie ropy od maja

3 kwietnia osiem krajów członkowskich OPEC+ podjęło decyzję o przyspieszeniu zniesienia wcześniej przyjętych ograniczeń na wydobycie ropy naftowej w wysokości 2,2 mln baryłek dziennie i zwiększeniu wydobycia od maja o 411 tys. baryłek dziennie.

Według głównej analityczki Swissquote Bank, Ipek Ezkardeshkaya, cła i wyższa produkcja stanowią „bardzo złą kombinację” dla rynku ropy naftowej.

Ropa może kosztować 50 usd/b

Dodała, że ​​podstawowe wskaźniki popytu i podaży pozostają „komfortowo negatywne”. „Oczywiście cła wpłyną na światowy popyt na ropę w znacznie mniejszym stopniu niż pandemia” – cytuje ją MarketWatch. „Jednakże nadchodzące spowolnienie światowej aktywności gospodarczej zwiększa prawdopodobieństwo dalszych spadków w kierunku 50 USD za baryłkę”.

Źródło: INTERFAX, barchart.com

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x