Główny Inspektorat Sanitarny odnosząc się do wątpliwości Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (Związek Rewizyjny), w sprawie bezpieczeństwa odbioru mleka z gospodarstw rolnych w związku z epidemią SARS-CoV-2, poinformował KZSM, o tym, że obowiązujące przepisy prawa uniemożliwiają informowanie spółdzielni mleczarskich o wystąpieniu przypadku zachorowania z powodu koronawirusa wśród mieszkańców gospodarstwa lub objęciu tych osób kwarantanną.
To dane wrażliwe
GIS podkreśla też, że dane o stanie zdrowia, jako dane szczególnie wrażliwe, nie mogą być udostępniane nieuprawnionym osobom trzecim, w tym także pracodawcy czy kontrahentowi.
– Ponadto należy mieć na uwadze, że większość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo czy z minimalnymi, nietypowymi objawami ogólnymi, a więc w zdecydowanej większości kierowcy czy kontrahenci odbierający mleko albo osoby zatrudnione w gospodarstwach rolnych nie będą posiadać wiedzy o zakażeniu – wyjaśniła Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zachować reżim w zakładach
GIS zastrzega jednak, że nawet biorąc powyższe sprawy uwagę, bez względu na okoliczności, osoby zatrudnione w przemyśle spożywczym, w tym także kierowcy, konwojenci odbierający mleko z gospodarstw, powinni w każdym przypadku ściśle stosować się do zasad reżimu sanitarnego tj.: nosić osłony ust i nosa, a najlepiej maseczki. Winni też zachowywać odpowiedni dystans, dbać o częstą i właściwą higienę rąk lub stosować rękawiczki zmieniane po czynnościach w każdym gospodarstwie.
Źródło: GIS, KZSM
Foto: Pixabay