piątek, 22 września, 2023
spot_img

Rolniczy Patron i Orędownik. 15 maja Świętego Izydora

spot_imgspot_img

Zgodnie z tradycją, 15 maja w wielu krajach Świata, w tym też w Polsce, obchodzony jest Dzień Świętego Izydora Oracza – Patrona Rolników. W tym roku także, mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie zapomniano o tej niezwykłej okazji. Przed tygodniem, w sobotę 8 maja br. w powiecie lublinieckim na Śląsku, już po raz XXV odbyła się Pielgrzymka Rolników Ziemi Lublinieckiej, której  towarzyszyła parada zabytkowych traktorów i rolniczych maszyn. Natomiast 15 maja br. Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej organizuje Patronalne Święto Rolników – Świętego Izydora. My natomiast kierując do Rolniczek i Rolników życzenia wszelkiej pomyślności, przypominamy kim był Święty, a także nasze polskie z nim związane tradycje.  

Kim był Święty Izydor Oracz?

Jak wskazują historyczne źródła Święty Izydor urodził się na początku XII weku w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Według legend, Święty Izydor podczas pracy na polu bez ustanku się modlił, a w jego trudach pomagał mu Anioł. Pracy tej towarzyszyły także różne cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje. Izydor ożenił się z błogosławioną Marią Toribiai i zamieszkał w Madrycie. Opuścił miasto gdy zajęli je Arabowie i powrócił tam gdy Madryt na powrót zdobyli Hiszpanie. Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. W 1170 przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, przyciągały mnóstwo pielgrzymów a szczególnie rolników. Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV. Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących. Pomaga też w czasie suszy. Jest opiekunem zwierząt domowych i patronem osób opiekujących się zwierzętami.

Święty Izydor w Polsce 

Kult Świętego Izydora Oracza jest w Polsce dobrze znany. Do naszego kraju dotarł na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą jezuitów. Zakonnicy zakładali bractwa pod wezwaniem św. Izydora, które miały się opiekować społecznościami wiejskimi. Świętego z Madrytu lubili zarówno chłopi pańszczyźniani jak i szlachta. Obecnie Święty jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Biadkach, Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi, Domosławice i Gorzkowicach. W Białymstoku działa natomiast Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej, Borzykowej w archidiecezji częstochowskiej i Białymstoku w archidiecezji białostockiej. 

Rolnicza Pielgrzymka Św. Izydora

Natomiast od 1996 roku dorocznie w połowie maja odbywa się pielgrzymka Św. Izydora Oracza do Sankutarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku organizowana przez Śląską Izbę Rolniczą. A od 2017 roku wraz pielgrzymką organizowany jest konkurs orki zabytkowymi traktorami i wystawa zabytkowych maszyn rolniczych. Organizatorem tych wydarzeń jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko, Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR oraz klub Traktor i Maszyna. W tym roku 8 maja odbyła się jubileuszowa XXV Pielgrzymka Rolników Ziemi Lublinieckiej. Nie zabrakło też parady zabytkowych traktorów. W święto Izydora Oracza rolnicy modlili się o dobre plony w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Msza święta odprawiona została przy ołtarzu polowym. Wśród honorowych gości była Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik, Senator Ryszard Majer, Poseł na Sejm Andrzej Gawron i  samorządowcy Ziemi Lublinieckiej. Natomiast w samo południe spod miejscowego skansenu starych maszyn rolniczych w stronę Lublińca wyruszyła III Parada Zabytkowych Traktorów. Trasa tegorocznego przejazdu liczyła blisko 50 km. Rolnicy przejechali m.in. przez Sadów, Kochanowice, Kochcice, Glinicę, Łagiewniki Wielkie, Pawonków, Kośmidry i Lisowice. 

Dodajmy, że w sobotę, 15 maja br. w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio w Grudziądzu obchodzone będzie Patronalne Święto Rolników – Św. Izydora Oracza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00. W programie Wykład pt. „ Panie, przymnóż nam wiary„ który wygłosi ks. prof. Jana Perszona. Odprawiona zostanie też Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pawła Gonczaruka.     

Dodajmy, że w polskiej tradycji ludowej Święty Izydor Oracz jest bohaterem wielu pieśni, a na jego cześć powstały słynne „godzinki” („Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą…”). W wielu regionach funkcjonują też przysłowia odnoszące się do pogody w ten dzień. 
 
Źródła i foto: portale: Lubliniec Nasze Miasto, Parafia pw. Świętego Izydora w Gowinie, Polska sztuka ludowa, Aleksander Jackowski, wyd. PWN, 2007 rok

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Agro Show 2023

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x