poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Krótkie łańcuchy dostaw. Podsumowanie naboru

spot_img

167 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach naboru na dofinansowanie tworzenia krótkich łańcuchów dostaw (Działanie „Współpraca”  ze środków Unii Europejskiej w zakresie Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wnioski o przyznanie pomocy wraz z wymaganymi dokumentami należało złożyć do 12 maja br. do Centrali ARiMR.  O dotrzymaniu terminu decydowała data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP.  

Małe gospodarstwa i przedsiębiorstwa

O powyższe wsparcie mogły ubiegać się grupy operacyjne na rzecz innowacji (EPI) składające się z co najmniej 5 rolników. Grupy winny posiadać zdolność prawną albo działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej, np. jako spółka cywilna. Wymaganie było też to, by grupy EPI posiadały własny numer w krajowym systemie ewidencji producentów.

Nawet 325 tysięcy złotych

Pomoc dla grupy ma charakter ryczałtowy i wynosi 325 tys. zł, jeżeli w ramach realizacji wniosku zakupiony zostanie środek transportu. Natomiast 280 tys. zł w pozostałych przypadkach, czyli np. budowy lub remontu (z modernizacją) obiektów lub infrastruktury, zakupu instalacji lub wyposażenia, nabycia środków produkcji czy pokrycia kosztów bieżących.

Powyższe podsumowanie naboru ma wstępny charakter i zostanie przez ARiMR uzupełnione o liczbę wniosków, którą złożono do północy 12 maja br. Dodajmy, że ideą krótkich łańcuchów dostaw jest współpraca i zbiorowe działanie małych gospodarstw rolnych, a także  niewielkich przedsiębiorstw. Z założenia ma to pozytywnie wpływać na lokalny rozwój gospodarczy i utrzymywanie ścisłych związków geograficznych oraz społecznych między konsumentami a producentami i podmiotami zajmującymi się przetwórstwem.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x