Co znajdziesz w artykule?
W piątek (29 października br.), Sejm RP, stosunkiem głosów: 431 „za” i 1 „przeciw”, przy braku głosów wstrzymujących się, przyjął Ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (tzw. RHD). Nowe ustawowe rozwiązania mają się przyczynić do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych.
Handel bez targowych opłat
Ustawa dotyczy ułatwień w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (RHD), m.in. braku konieczności wnoszenia opłaty targowej, który w pierwotnej wersji miał dotyczyć handlu w soboty i niedziele. Natomiast po zmianie dotyczy handlu w piątki i soboty. Dodajmy również, że rozwiązania te zaliczają się do postulatów tzw. Polskiego Ładu dla polskiego rolnictwa, przygotowanego i promowanego przez koalicję rządzącą.
Rolnicy ale nie działkowcy
Natomiast podczas ubiegłotygodniowych prac nad projektem powyższej ustawy w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i w trakcie sesji plenarnej Sejmu RP, przepadła większość zgłoszonych tam poprawek, łącznie z najdalej idącą propozycją ugrupowań: KP (Koalicja Polska) i Polska 2050, dotyczącą tego, by grono beneficjentów ustawy – rolników i ich domowników – rozszerzyć też o działkowców. Także negatywnie, zaopiniowana została poprawka (KP i PO), mówiąca o tym, by rada gminy uchwalała regulamin określający zasady prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w wyznaczonych miejscach, jak i ta, by miejsce do prowadzenia handlu przez rolników oraz ich domowników mogła wyznaczyć rada gminy w drodze uchwały.
Prosto z pola do miasta
Poselski projekt „Ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników (tzw. RHD)”. zgłosiło ugrupowanie Kukiz’15. Natomiast celem tej inicjatywy ma być rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, w którym gmina udostępniałaby miejsca rolnikom pragnącym sprzedawać swoje produkty. Nowe rozwiązania mają się też przyczynić do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych oraz skracaniu łańcuchów dostaw. Ustawą zajmie się teraz Senat RP, a jeśli zostanie ostatecznie przyjęta, to trafi na biurko Prezydenta.
Źródła: Kancelaria Sejmu RP, MRiRW
Foto: Pixabay