piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Rolnicy z Wielkopolski zablokowali krajową 11.

spot_img

Niezrzeszeni producenci trzody chlewnej z Wielkopolski zablokowali krajową 11. Dlaczego? Obawiają się bankructwa, a także boli ich brak skutecznego działania władz w walce z ASF. Bierność Rządu trwa już 5 lat, a wirus afrykańskiego pomoru świń rozszerza się na cały kraj, co zagraża gospodarstwom oraz całej produkcji trzody chlewnej. Jak mówią, nie interesują już ich tylko same obietnice, chcą widzieć konkretne działania.

Postulaty:

1. Żądamy całkowitego wybicia dzików na ternie całego kraju w trybie natychmiastowym.
2. Żądamy oflagowania produktu (opis, z którego pochodzi produkt, a nie miejsca jego pakowania).
3. Żądamy wzmożonych kontroli wątpliwej jakości mięsa importowanego z UE do Polski.
4. Żądamy nałożenia na sieci marketów ustawowego obowiązku zakupu 20-30% produktów od lokalnych producentów z danego powiatu lub powiatów ościennych, na których sklep się znajduje.
5. Żądamy zastosowania mechanizmów mających na celu poprawę sytuacji polskiej hodowli trzody chlewnej.

Nieskuteczne działania

Protestujący zauważają, że odpowiedzialne za zwalczanie ASF są takie instytucje państwowe, jak weterynaria, laboratoria, związki łowieckie i inne. Instytucje te otrzymują ogromne pieniądze na ten cel, ale rolnicy uważają, że na zwalczaniu ASF im wcale nie zależy. Czy obawiają się utraty źródła dochodu? Sytuacja robi się coraz bardziej poważna, a wirus rozprzestrzenia się na terenie całego kraju, od 2014 roku wykryto 3267 ognisk ASF. Tracą na tym przede wszystkim producenci trzody chlewnej, na których to są nakładane dodatkowe obwiązki, generujące coraz większe koszty. Od 5 lat ceny tuczników są niższe w porównaniu z cenami niemieckim. Na początku było to 6 centów, teraz to nawet 12 centów. Na cenę ma również ograniczony eksport tuczników. Jak widać to producenci płacą za skutki ASF.

W krajach ościennych podjęto skuteczne działania w walce z tym problemem, a w Polsce? Nie mamy odpowiednich organów na wybicie dzików, a myśliwi na forach dla pasjonatów nawołują się do niewykonywania postanowień Ministerstwa i PZŁ. Czy planowane działania względem ograniczenia populacji dzików zostaną spełnione? Producenci żądają zaangażowania wojska w odstrzał dzików. Jako przykład stawiają Czechy, które podjęły skuteczne działania – wybitne zostały dziki, tym samym ASF został zatrzymany.
Tragiczna sytuacja na rynku trzody
Protestujący zwracają uwagę również na brak właściwego funkcjonowania organizacji i związków rolniczych, których w kraju jest ponad sto. Organizacje te nie interesują się oraz nie podejmują działania co do poprawy tragicznej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Również pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego są marnotrawione, gdyż sytuacja na rynku trzody chlewnej z roku na rok jest coraz gorsza.

Rolnicy będą cyklicznie wychodzić na ulice, aż do momentu, kiedy ich żądania nie zostaną spełnione. Jednocześnie przepraszają za wszelkie utrudnienia na drogach, ale tylko w taki sposób mogą zwrócić uwagę na swoje problemy.

zablokowali krajową 11 zablokowali krajową 11 zablokowali krajową 11 zablokowali krajową 11 zablokowali krajową 11

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x