czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy wydają miliony na podatek, który trafia do kieszeni unijnych producentów nawozów

spot_img

Cena  nawozów,  zwłaszcza  roztworu  saletrzano-mocznikowego  stale  wzrasta  we wszystkich krajach UE. Sytuacja ta ma związek z rosnącym światowym popytem na gaz  i  cenami  za transport  morski,  a także  niewystarczającą  konkurencją  na  wew. rynku  UE.  Jednak  najważniejszą  przyczyną  zbyt  małej  konkurencji  na  jednolitym rynku jest wdrożenie przez Komisję Europejską w 2019 roku cła antydumpingowego na UAN pochodzące z krajów będących głównymi producentami. Copa-Cogeca przejęta sytuacją wystosowała pismo, którego treść prezentuje poniżej.

210 milionów euro podatku rocznie

Cło antydumpingowe  zostało  wprowadzone  w  2019  roku  w  wyniku  skargi  przedstawicieli  unijnego przemysłu  nawozowego,  której  podstawy  są  dziś  bezzasadne.  Ceny  roztworu  saletrzanomocznikowego podwoiły  się  od  2017-18  r.,  czyli  okresu  odniesienia  stanowiącego  podstawę podjęcia  decyzji  o  nałożeniu  cła  antydumpingowego.  Rolnicy  wydają  w tej  chwili  każdego  roku ponad 210 milionów  euro na podatek, który trafia do kieszeni unijnych producentów nawozów, którzy  nie  potrzebują  tych  środków,  aby  osiągnąć  dochód.  Ta  zbędna  przeszkoda  dla  importu doprowadziła do małej konkurencji i braków towarowych, co daje pole dostawcom do spekulacji na  niespotykaną  skalę.  I  tak  oto  mamy  do  czynienie  nie  tylko  z  galopującymi  cenami,  ale  i  z brakami  produktu,  który  byłby  dostępny  na  rynku.  Ta  sytuacja  jest  nie  do  przyjęcia,  a  CopaCogeca w kwietniu 2021 roku złożyła wniosek o zawieszenie tego środka. Komisja w dalszym ciągu analizuje naszą prośbę.

Środki antydumpingowe utrudniają sytuację rynkową

Patrząc  na  to  z  poziomu  gospodarstw,  Unia  Europejska  została  mocno  dotknięta  tym antydumpingowym  rozwiązaniem, ponieważ nawozy  stanowią  znaczną  część kosztów produkcji, które ponoszą europejscy  rolnicy oraz 40% kosztów ponoszonych przez producentów  ziarna. W przypadku  użytkowników,  same  UAN  stanowią  26%  kosztów  operacyjnych  w  Europie. Utrzymanie  tego  środka  antydumpingowego  uniemożliwia  funkcjonowanie  sprawiedliwego  i przejrzystego  rynku,  na  którym  UAN  mógłby  wesprzeć  mierzenie  się  z  wyzwaniami  w  zakresie równoważności.  Rzeczywiście,  UAN  także  dobrze  dopasowuje  się  do  narzędzi  i  technologii precyzyjnego rolnictwa, pozwalając na lepszą wydajność.

Co na to Copa Cogeca? Organizacja nie sprzeciwia się  środkom  antydumpingowym  pod  warunkiem,  że  są  one uzasadnione  i  odpowiednio  stosowane.  Tłumaczy jednak , że  w przypadku UAN jest inaczej.  W  obliczu  bardzo niepokojącej  sytuacji,  rolnicy-członkowie Copa-Cogeca  rozpoczęli w mediach  społecznościowych akcję #DumpTheAntidumping (pl. porzuć środki antydumpingowe), której celem jest skłonienie Komisji  Europejskiej  do  tego,  aby  ponownie  wszczęła  dochodzenie;  jest  to  jedyne  rozwiązanie pozwalające zakończyć stosowanie tego antydumpingowego środka. Świadectwa są osobiste, a ich celem  jest  wyjaśnienie  znaczenia  tej  złożonej  kwestii o  kluczowym  znaczeniu  dla  równowagi ekonomicznej wielu gospodarstw na terenie całej UE.

Źródło:copa-cogeca.com
Zdj:unsplash.com

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x