niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Reprezentant Polski na EuroSkills 2020 wyłoniony!

spot_img

17 września w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się finał eliminacji, którego zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj na zawodach EuroSkills 2020 w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych.

W finale w szranki stanęli laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którzy przez cały rok przygotowywali się do tych zmagań pod kierunkiem dr Mirosława Czechlowskiego będącego pracownikiem Katedry Inżynierii Biosystemów, a jednocześnie pełniącego funkcję eksperta w WorldSkills Poland.

W trakcie finału zawodnicy: Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek musieli zmierzyć się z trzema zadaniami przygotowanymi przez ekspertów: dr Czechlowskiego oraz Sebastiana Baweja i Przemysława Gliwę reprezentujących marki Steyr oraz Pöttinger, będące sponsorami konkurencji Technika maszyn rolniczych i budowlanych na zawodach w Grazu. Pierwsze z zadań polegało na pomiarze wydatku pompy hydraulicznej w ciągniku Steyr 4100 Multi. Jednak wcześniej zawodnicy musieli zlokalizować i usunąć usterkę polegającą na zwarciu w obwodzie czujnika prędkości obrotowej wału korbowego silnika. W drugim zadaniu finaliści mieli zainstalować pasy napędzające zgniatacz pokosów w kosiarce Pöttinger Nova Cat 302 RBC, a sedno zadania polegało na dokonaniu regulacji osiowości kół pasowych oraz rolki napinającej. Trzecie zadanie, polegało na się wykonanie próby kręconej w siewniku Pöttinger Terrasem C4 Artis.

Pierwsze z zadań okazało się na tyle trudne, że żaden z zawodników nie dokonał wymaganego pomiaru, a tylko jeden z nich zdołał uruchomić silnik ciągnika. Drugie zadanie ukończyli wszyscy zawodnicy, choć tylko jeden bezbłędnie. Zdecydowanie najprostszym zadaniem okazało się wykonanie próby kręconej w siewniku.

Za każde z zadań można było uzyskać maksymalnie 20 punktów, a do punktacji uzyskanej w Poznaniu zawodnikom doliczono punkty zdobyte podczas dwóch pierwszych zadań finału zrealizowanych 4 września w Warszawie, podczas szkolenia w firmie Bosch Rexroth.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że bezsprzecznym zwycięzcą finału jest Marek Wiącek, który zdobył 84 punkty ze 100 możliwych do zdobycia. Drugą lokatę zajął Miłosz Augustyn, który zgromadził 60 punktów, a na najniższym podium stanął Piotr Bryszak, który przegrał rywalizację o drugie miejsce zaledwie jednym punktem.

Dzięki temu zwycięstwu Marek Wiącek dołączył do polskiej reprezentacji na konkurs EuroSkills 2020, który ze względu na pandemię Covid-19 został przesunięty z września br. na styczeń 2021 r. Na zawodach w Grazu (Austria) nasz kraj reprezentować będzie 17 zawodników startujących w 16 konkurencjach.

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x