Lekka korekta wzrostowa cen ropy nie miałaby większego wpływu na krajowe ceny, tym bardziej, że notowania giełdowe surowca znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. Niestety dalsze osłabienie złotego do dolara, który na środowym fixingu NBP kosztował powyżej 5 zł, przekłada się na droższe zakupy surowca przez rafinerie i dużo droższy import paliw gotowych. W efekcie w cennikach hurtowych i detalicznych pojawiły się niewidziane od kilku tygodni wzrosty cen wszystkich paliw. We wrześniu diesel taniał szybciej od benzyny, stąd różnica cen ON i Pb95 spadła do ciągle dużych 90 gr/l. Mimo odbicia w górę w ostatnim tygodniu, w skali września ON traci jeszcze w hurcie 54 gr, a 95-ka 23 grosze na litrze (bez VAT).
Ceny na stacjach paliw
Według e-Petrol w połowie 39-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,29 zł/l i 7,16 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki wzrosła o 7 groszy, a cena diesla zwiększyła się o 2 grosze na litrze. Nadal ON jest o prawie 90 gr/l droższy od benzyny.
Cena średnia autogazu wzrosła w tym czasie o 2 grosze i wyniosła 3,09 zł/l.
Ceny średnie paliw w detalu: 28-09-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 7,14 zł/l (+6 gr/l);
• Pb95: 6,29 zł/l (+7 gr/l);
• ON: 7,16 zł/l (+2 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l (+2 gr/l).
Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).
Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach mogą być tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego, który został przedłużony na stacjach Lotos do końca września.
Wcześniejsze duże przeceny benzyn sprawiły, że paliwo to jest w detalu tylko 45 gr/l (8%) droższe niż przed rokiem. Niestety diesel, który był rok temu tańszy od benzyny, podrożał na stacjach w skali roku aż o 1/4.
Zmiany cen paliw w skali roku:
Ceny paliw w kraju:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com