piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Putin ogłosił warunki przedłużenia umowy zbożowej

spot_img

Rosja przedłuży umowę zbożową, gdy jej żądania zostaną spełnione. Tak oświadczył rosyjski prezydent Władimir Putin, pisze rosyjska agencja informacyjna „Interfax”.

Putin powiedział, że na dzień dzisiejszy nie zrealizowano ani jednego punktu umowy zbożowej związanej z rosyjskimi interesami.

Propozycje odnowienia umowy

W szczególności zapowiedział, że jednym z warunków jest podłączenie Rosselkhozbanku do systemu SWIFT. Według Putina ma to związek z przepływem pieniędzy przy płaceniu za rosyjskie produkty. Ponadto wspomniał o umowach dotyczących logistyki, ubezpieczenia i „innych kwestiach”.

Jednocześnie Putin powiedział, że nie widział jeszcze nowego listu Guterresa (sektratarz generalny ONZ), który został do niego wysłany z propozycjami odnowienia umowy zbożowej.

„Ale jesteśmy w kontakcie z personelem ONZ. Powtarzam, że szczerze chcą, aby kraje zachodnie wypełniły swoje zobowiązania, ale jeszcze im się to nie udało” – powiedział Putin.

Wcześniej Guterres powiedział, że ma nadzieję, że przesłane prezydentowi Rosji propozycje dotyczące Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego pomogą rozwiązać kwestię jej przedłużenia.

Podłączenie spółki zależnej

W szczególności Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Putinowi przedłużenie umowy zbożowej w zamian za podłączenie spółki zależnej „Rosselkhozbank” do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

Pojawiły się również doniesienia, że Unia Europejska rozważa propozycję utworzenia spółki zależnej objętego sankcjami Rosselchozbanku w celu przywrócenia jego połączenia z globalną siecią finansową w ramach koncesji wobec Moskwy w celu zachowania umowy zbożowej.

Ukraiński MSZ uważa, że Rosja prawdopodobnie wycofa się w lipcu z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Obecna umowa obowiązuje już tylko do 17-lipca.

Źródło: Interfax

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x