Rosja nie przyłączy się ponownie do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin 27 lipca podczas Forum Ekonomiczno-Humanitarnego Rosja-Afryka, donosi Politico.
Rosja 17 lipca wycofała się z inicjatywy zbożowej, która pozwoliła na bezpieczny przewóz 33 mln ton zboża i innych artykułów żywnościowych z ukraińskich portów.
Inicjatywa zbożowa była zawarta w lipcu 2022 r. przez Turcję i ONZ, po tym, jak inwazja Rosji w lutym 2022 r. zatrzymała eksport, powodując inflację cen i brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Od czasu odejścia od inicjatywy zbożowej Rosja skoncentrowała swoje ataki na ukraińskich portach i terminalach zbożowych, a także na aktywach na Dunaju, który zapewniał alternatywne szlaki dla zboża.
Putin, który oskarżył kraje zachodnie o otrzymywanie większości dostaw podczas transakcji zbożowej, powiedział, że Rosja będzie zmierzać w kierunku „bardziej sprawiedliwego systemu dystrybucji zasobów”.
„W najbliższych trzech, czterech miesiącach bylibyśmy gotowi dostarczyć do Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republice Środkowoafrykańskiej i Erytrei do 50 tys. ton zboża. Zapewnimy darmową wysyłkę tych ładunków” – powiedział Putin.
Wcześniej, 26 lipca, Unia Afrykańska wezwała Moskwę do przywrócenia umowy zbożowej z Morza Czarnego. Według Międzynarodowego Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej, bez porozumienia obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego mogłyby wzrosnąć w Afryce, gdzie prawie połowa krajów importuje ponad jedną trzecią swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji.
„Problem zbóż i nawozów dotyczy wszystkich” – powiedział rosyjskim mediom państwowym prezydent Komorów Azali Assoumani, który stoi na czele 55-osobowej Unii Afrykańskiej. „Porozmawiamy o tym w Petersburgu, porozmawiamy o tym z Putinem, aby zobaczyć, jak możemy wznowić tę umowę”.
W porównaniu z pierwszym szczytem Rosja-Afryka w 2019 r., w którym uczestniczyło 43 afrykańskich przywódców państw, w tegorocznym spotkaniu uczestniczy tylko 17.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow za niską frekwencję obwinił „bezprecedensową presję” ze strony USA i ich sojuszników.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że skok światowych cen żywności spowodowany załamaniem się umowy czarnomorskiej i bombardowaniem przez Rosję portów rzecznych na Dunaju, które Ukraina wykorzystywała jako okrężną trasę eksportową, był „szczególnie niszczycielski dla wrażliwych krajów walczących o to jak nakarmić swój lud”.
Źródło: Agriculture-com