poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Wykorzystanie skrzyniopalet typu Big Box do mrożenia owoców

spot_img

Trudno wyobrazić sobie współczesny sektor przetwórczy pozbawiony dostępu do chłodni, w których przechowywane są gotowe produkty lub składniki czekające na kolejne etapy produkcji. Przechowywanie na masową skalę nie może obyć się bez wielkogabarytowych pojemników zdolnych do pracy w ujemnych temperaturach. Należą do nich skrzyniopalety Big Box od Schoeller Allibert.

Przed Państwem: Big Box!

Big Box jest jednym z flagowców w ofercie Schoeller Allibert, wchodzącym w skład rodziny produktów RPC (ang. Rigid Pallet Container). Mowa tu o dużych pojemnikach łączących w sobie funkcję kontenera i palety. Czego zatem możemy spodziewać się po samym Big Boxie? W tym konkretnym przypadku mówimy o skrzyniopalecie dostępnej w dwóch wymiarach podstawy: 1200×800 mm oraz 1200×1000 mm, co przekłada się na mnogość zastosowań. Big Box jest wykonany z HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości. Jest to tworzywo bezpieczne w kontakcie z żywnością, dlatego głównymi adresatami tego produktu są sektory: spożywczy, przetwórczy, mięsny i rybny.

Przedsiębiorcy, dla których liczy się przede wszystkim świeżość, doceniają możliwość wyboru perforowanych ścian bocznych, co przekłada się na lepszy przepływ powietrza wewnątrz. Ma to kluczowe znaczenie dla terminu przydatności ładunku – cyrkulacja pomaga bowiem pozbyć się destrukcyjnej dla warzyw i owoców wilgoci. Dla przetwórców ważne jest też to, że pojemnik nadaje się do mycia w warunkach przemysłowych (w temperaturze do 80°C). Jednocześnie bohatera tego tekstu można łatwo wyczyścić manualnie, co zawdzięczamy maksymalnie prostej konstrukcji wnętrza, pozbawionej zbędnych wypustek i zakamarków. Ręczne czyszczenie (i wyjmowanie ze środka drobnych ładunków) ułatwia wersja kontenera ze ścianą z otwieranymi drzwiczkami.

HDPE dobrze radzi sobie w chłodniach – kontener nie traci swoich właściwości nawet przy -40°C. Skoro niestraszne mu ujemne temperatury, wilgoć i zanieczyszczenia, oznacza to, że puste pojemniki można z powodzeniem przechowywać pod chmurką, optymalizując w ten sposób przestrzeń magazynową.

Twój biznes stać na więcej

Opisywana skrzyniopaleta jest dostępna w różnych opcjach wykończenia podstawy: z 4 stopami, 2 lub 3 płozami lub z kołami. Wrażenie robią możliwości ładunkowe kontenera. Wersja z podstawą 1200×1000 mm może udźwignąć ładunek o masie 500 kg, a jej pojemność użytkowa to 620 l. To wszystko przy wadze własnej na poziomie raptem 45,5 kg. Do tego pojemniki Big Box można ustawiać w sztaplu – jeden na drugim. Robi wrażenie, prawda? Takie osiągi są możliwie dzięki projektowi wzmocnionemu w newralgicznych punktach, ale także wspomnianemu już budulcowi.

HDPE jest bardzo wytrzymałym materiałem, mężnie znoszącym trudy pracy podczas zbiorów i sytuacje typowe dla logistycznej codzienności. Big Box jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne: zarysowania, pęknięcia, deformacje. Uproszczona do minimum konstrukcja ułatwia samodzielne naprawy w razie wystąpienia awarii. Dlatego właśnie posiadanie skrzyniopalety do mrożenia owoców jest inwestycją na długie lata. A kiedy już nadejdzie taki moment, że Big Box faktycznie nie będzie nadawał się do dalszego użytku, pojemnik może zostać w całości przekazany do recyklingu, dzięki czemu cykl życia produktu nie skończy się powstaniem nowych odpadów.

Wynajem daje elastyczność

Od niedawna w ofercie Schoeller Allibert jest możliwość wynajmu pojemników zamiast nabywania ich na własność. Zakup wyposażenia logistycznego oznacza spory wydatek, który może wiązać się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, co z kolei wpływa na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Aby uniknąć takich zobowiązań, klient może wypożyczyć flotę pojemników na dłuższy czas (+3 lata) określony w umowie. W czasie jej trwania pojemniki pozostają własnością Schoeller Allibert i nie powiększają aktywów najemcy. Rozwiązanie to ma kilka istotnych zalet dla klienta.

Pierwszoplanowym atutem jest to, że wynajem jest finansowany z budżetu operacyjnego, a więc nie trzeba blokować środków w CAPEXie. To ogromny atut, dający dużą elastyczność z perspektywy dyrektora finansowego. Płatności ratalne eliminują też problem posiłkowania się pożyczonym kapitałem i dodatkowymi kosztami, które się z tym wiążą.

Innym walorem jest to, że po zakończeniu trwania projektu biznesowego (i ustaniu umowy najmu), najemca może zwrócić pojemniki do właściciela. Z jego barków schodzi więc odpowiedzialność za to, co zrobić z flotą kontenerów, gdy przestaną być już potrzebne. Jeśli natomiast klient uzna, że projekt jest dla niego opłacalny, może prolongować umowę najmu na kolejne lata.

Schoeller Allibert – innowacje w logistyce to nasza specjalność

Wynajem pojemników to rzadko spotykana opcja na rynku. Proponują ją tylko najlepsi – firmy, które potrafią dopasowywać się do wymagań klientów w czasie rzeczywistym. Należy do nich Schoeller Allibert uważany za globalnego lidera na rynku opakowań zwrotnych z tworzyw sztucznych. Skrzyniopaleta do mrożenia owoców Big Box jest jednym z kilku pojemników dostępnych na wynajem w ofercie Schoeller Allibert. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z tego rozwiązania, lub po prostu przyjrzeć się bliżej ofercie producenta, możesz niezobowiązująco skonsultować się z doradcą Schoeller Allibert.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x