środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Super odmiana na start

spot_img

Niezmiennie poszukujemy odmian spełniających nasze oczekiwania, najbardziej wydajnych, ekonomicznych w warunkach naszego gospodarstwa. Jest to proces złożony i wbrew pozorom wcale niełatwy. Firmy hodowlane proponują wiele rozwiązań, tych najlepszych, nowoczesnych, ale w tym wszystkim potrzebne jest fachowe, obiektywne doradztwo.

Optymalne dostosowanie walorów odmiany dla potrzeb klimatyczno-glebowych gospodarstwa, maksymalne wykorzystanie cech genetycznych to zadanie dla profesjonalnego doradcy. Skuteczne doradztwo powinno być zbudowane na zaufaniu i niezakłamanym przekazie. W rzeczywistości spotykamy się z różną formą zabiegów handlowych. Jedno jest pewne, że do zawiedzionego producenta nie mamy po co wracać.

Cechy kukurydzy P8834

W tym artykule podejmę próbę zarekomendowania odmiany, która łączy wiele pozytywnych cech niezbędnych w racjonalnej uprawie kukurydzy na ziarno. Mowa o odmianie P8834. Jest to pierwsza odmiana, która od początku mojej pracy w nowej formacji bardzo mnie zainteresowała. Kompaktowa, typ rasowego ziarnowca, klasyczne ziarno dent. Niebyt wysoka, z kolbą osadzoną w środku ciężkości. W 2019 roku, a był to rok znakomity dla uprawy kukurydzy, nie ustępowała w plonowaniu odmianom z grupy średniopóźnej. FAO 250 zobowiązuje do wczesności i taka jest. Właściwa korelacja plonu i wilgotności polega na uzyskaniu wysokich plonów przy zachowaniu odpowiednio niskiej wilgotności. Często zapominamy, że sporo pieniędzy ucieka nam przez komin suszarni na skutek wysokich kosztów suszenia. Odmiana daje szansę na zbiór w terminie, gdzie jest jeszcze możliwość na zagospodarowanie pola pod zasiew pszenicy ozimej. Plon ziarna idzie w parze z bardzo intensywnym zrzutem wody w końcowej fazie wegetacji. Tzw. dry-down to cecha, która pozwala na luzowanie okrywy liściowej i intensywne oddawanie wody z powierzchni ziarniaków. Proces jest możliwy w przypadku, gdy jeszcze mamy zielone elementy rośliny. Mity, że przymrozki przyczyniają się do spadku wilgotności ziarna są mocno przekłamane. Pompą odpowiedzialną za spadek wilgotności ziarna są zielone liście rośliny. Dużym nieszczęściem dla kukurydzy są i będą  przymrozki wrześniowe i wczesnopaździernikowe. W ich następstwie mamy do czynienia z redukcją cukrów, co w konsekwencji hamuje proces oddawania wody oraz budowę masy właściwej ziarniaków . Proces formowania skrobi jest zakończony, co w efekcie końcowym mocno ogranicza plon.

Specyficzny rok 2020 był trudnym testem dla tolerancji odmian na chłody w początkowym okresie rozwoju. Wigor początkowy, tak mocno zwiazany z naszym klimatem limituje pierwsze kroki rośliny. Moje obserwacje wskazują, że P8834 jest jedną z najlepszych odmian tolerujących warunki chłodnej wiosny. Rośliny osiągają kolejne fazy rozwoju w sposób niezakłócony. Nie obserwuje się zahamowania rozwoju kolejnych liści oraz ich przebarwień na skutek blokady magnezu czy fosforu.

Reakcja odmiany na zmianę obsady

Kierowany ciekawością zawodową postanowiłem sprawdzić reakcję odmiany na zmianę obsady. W kilku wytypowanych gospodarstwach na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego przeprowadziłem test sprawdzający cechy kolb fix/flex odmiany. Przypomnę, że kolba typu fix cechuje się niezmiennością gabarytów w przypadku zagęszczenia obsady. Z kolbą typu flex mamy reakcję odwrotną.

Wykonane doświadczenia wskazały, że odmiana P8834 jest typowym flexem. Zagęszczenie obsady spowodowało zwiększenie ilości rzędów na kolbie, a jednocześnie MTN ziarniaków była mniejsza. Z reguły było to 16-18 rzędów. W przypadku niskiej obsady, liczba rzędów malała (14-16 rzędów), a  MTN wzrastała. Liczba ziarniaków w rzędzie oscylowała w przedziale 36-38 szt. Na terenie gospodarstw Święte i Siennica Różana uzyskano niewielki wzrost plonów. W przypadku GR Radłów i ZD IHAR Grodkowice obserwowano nieznaczne załamanie plonu. Okazało się, że najbardziej optymalną normą wysiewów był standard gospodarstw tzn: GR Święte 89 tys/ha, GR Radłów 88 tys/ha, GR Siennica Różana 86 tys/ha i ZD IHAR Grodkowice 84 tys/ha. Poniżej tabela.

Gospodarstwo/norma wysiewu83 tys/ha84 tys/ha86 tys/ha 88 tys/ha89 tys/ha90 tys/ha91 tys/ha92 tys/ha94 tys/ha
GR Święte130321313212928
GR Radłów1264712168
GR Siennica Różana1321513179
ZD IHAR Grodkowice1319413069
Wyniki doświadczeń 2020

Na zakończenie moich rozważań pragnę dodać, że P8834 jest AQUAmax-em, a więc rozwiązaniem na trudne warunki, związane z okresowym niedoborem wody i wysokimi temperaturami, szczególnie w newralgicznych fazach rozwojowych rośliny. Inteligentna inżynieria genetyczna umożliwia racjonalną gospodarkę wodną rośliny oraz maksymalne wykorzystanie warunków do uzyskania najwyższych plonów.

Opinia rolnika na temat odmiany

Walory odmiany docenił również znany producent  kukurydzy z Małopolski Pan Andrzej Kijak, z GR Radłów:

– W naszym gospodarstwie uprawiamy kukurydzę na ziarno i właśnie dlatego, jako odmianę typowo ziarnową wybrałem odmianę P8834, któą posialiśmy na 15 ha. Jako, że zależy nam na siewie pszenicy ozimej na polach po kukurydzy odpowiada nam również FAO kukurydzy P8834 na poziomie 250. Już na początku sezonu widać było wyraźna różnicę w stosunku do innych uprawianych przez nas odmian. P8834 wyróżniała się bardzo dobrym wigorem wiosennym i tempem wzrostu. Rośliny początkowo były wyraźnie (nawet o 30 cm) wyższe od innych odmian. W pełni zaziarnione, imponujące kolby cieszyły oko i dawały nadzieję na dobre jesienne efekty. Mimo mokrego, ekstremalnie trudnego dla kukurydzy roku, zauważyliśmy też, ze P8834 zdecydowanie lepiej niż inne odmiany oddaje wodę. Przy zbiorze na przełomie października i listopada wilgotność ziarna wynosiła 27,5% – co po wysuszeniu do 14% dało nam dobry plon na poziomie 12,6 t/ha, co stanowi o sukcesie produkcji. Kukurydzę P8834 uprawialiśmy pierwszy sezon, ale sprawdziła się, dlatego będziemy siać ją ponownie.

Walory odmiany P8834 zostały potwierdzone najwyższą pozycją w doświadczeniach rozpoznawczych, w grupie średniowczesnej COBORU za 2019 rok oraz doświadczeniach wewnętrznych firmy Pioneer. W roku bieżącym jest odmianą w topie trzech najlepiej plonujących odmian Pioneer na terenie kraju.

Polecam odmianę plenną, pewną i stabilną.

Jarek Żurek
Senior Agronomist
Corteva Agriscience Polska

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x