środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Jakość, tradycja i innowacja – czyli filozofia młynu „Rafałek”

spot_img

Z Rafałem Płoński, właścicielem młyna „Rafałek”, rozmawialiśmy nie tylko o produkcji wysokojakościowych mąk, kasz i otrąb pszennych, ale również w jaki sposób innowacje pozwalają dostarczać na rynek wartościowych produktów. Młyn „Rafałek” to firma rodzinna, zlokalizowana w północno-wschodnim regionie Polski. Od czterech pokoleń zajmuje się produkcją mąk oraz skupem płodów rolnych.  Innowacje i nowoczesny park maszynowy pozwalają na  produkcję wysokiej jakości mąk piekarniczych, mąk paczkowanych i mąk cukierniczych, a także otrąb i kasz. Właścicielom młyna „Rafałek” zależy również na dostawcach, dlatego kompleksowo zaopatrują rolnictwo, poprzez sprzedaż materiału siewnego, nawozów, materiałów i dodatków paszowych, a także akcesoriów rolniczych.

Rafał Płoński, właściciel młynu „Rafałek”

Czy mógłby Pan opowiedzieć o przedsiębiorstwie? Czym się zajmujecie? Na co stawiacie w produkcji? 

Młyn „Rafałek” jest firmą rodzinną, założoną w 1945r. Już 4 pokolenie zajmuje się produkcją mąki. Przez lata inwestowaliśmy w nowoczesny park maszynowy i kontrolę jakości,  przy tym zawsze zależało nam na tym by zachować tradycyjną metodę produkcji. W naszej  produkcji stawiamy na tradycję i jakość. Nie używamy  polepszaczy i dodatków. Nasza technologia mielenia pozostała tradycyjna. Mąka swoją wysoką jakość zawdzięcza starannemu doborowi dostawców, surowca i skrupulatnemu kontrolowaniu jakości i procesu produkcji. Dodatkowo nasza firma kompleksowo zaopatruje rolnictwo w środki produkcji tj. materiał siewny czy nawozy. Takie podejście sprawia, że bardzo dobrze znamy naszych dostawców, co dodatkowo ułatwia nam kontrolowanie jakości surowca. Uważam, że jest to pierwszy i najważniejszy krok do otrzymania mąki wysokiej jakości, tak aby nasi klienci byli zadowoleni z naszych produktów. Dlatego też zarówno nasi przedstawiciele, jak również my, właściciele firmy, doradzamy naszym dostawcom jak zadbać o produkcję roślinną, by uzyskać jak najlepszą jakość. Od dwóch lat mamy w swej ofercie usługę koszenia zboża. Dzięki temu widzimy jak uprawa wygląda na polu i jakiej jakości ziarna zbóż możemy się spodziewać. Doradzamy również w jakim momencie dokonać zbioru roślin, tak by zachować najwyższą jakość. Udostępniamy swoje laboratoria rolnikom, by mogli określić jakość ziarna, jeszcze w momencie, gdy znajduje się ono w kłosie. Nasi dostawcy mogą również sprawdzić wilgotność ziarna, a także ustalić odpowiedni termin zbioru zbóż.  Prowadzimy również skup płodów rolnych. Usługę tę wprowadziliśmy tak naprawdę w odpowiedzi na potrzeby naszych dostawców. Okres żniw to dla wielu rolników bardzo trudny okres, kiedy w wielu przypadkach muszą czekać w długich kolejkach by sprzedać zboże, a czas jest nieubłagany. W sytuacji, gdy zboże nie spełnia odpowiednich parametrów, nie może być przeznaczone do konsumpcji, przez co często nie jest przyjmowane przez podmiot skupujący. Rolnik traci wtedy swój czas, którego bardzo brakuje podczas żniw. Dlatego rozbudowaliśmy naszą powierzchnię magazynową, dzięki czemu trafiające do nas ziarno nie spełniające wysokich parametrów jakościowych, jest magazynowane, a potem sprzedawane na cele paszowe. Uważam takie podejście jest uczciwe wobec naszych dostawców i wyróżnia nas na tle konkurencji.

Jakie parametry jakościowe są ważne dla Państwa, jako przetwórców?

Wybierając ziarno do produkcji naszej mąki bierzemy pod uwagę szereg parametrów, jak wilgotność, zawartość białka i glutenu, liczba opadania, zanieczyszczenia czy obecność mykotoksyn i grzybów. Czasami zdarza się tak, że ziarno spełnia parametry technologiczne, ale występuje w nim różnego rodzaje pleśnie czy ma złe właściwości organoleptyczne. Takiego ziarna nie wykorzystujemy w naszej produkcji, tym bardziej że, jak już wcześniej wspomniałem nie stosujemy polepszaczy i dodatków. Stąd tak istotna jest dla nas jakość ziarna, które trafia do naszego młyna.

Czym dla Państwa są innowacje i rozwój? 

Jak wspomniałem przez lata zmieniały się maszyny, ale nie zmieniał się proces produkcji. Jako młyn, stawiamy na tradycję i jakość. Innowacje wprowadzane przez nas opierają się na kontroli jakości surowca i dołączaniu do procesu produkcji urządzeń kontrolujących bezpieczeństwo i jakość produkcji. Pozwala to dostarczać klientom produkt wysokiej jakości, z którego są zawsze zadowoleni. Satysfakcja klienta zapewnia nam grono stałych i zadowolonych odbiorców, którzy polecają nasze produkty kolejnym osobom. Sprzedaż mąki prowadzimy głównie w województwie podlaskim. Dzięki poczcie pantoflowej otrzymujemy telefony od klientów z różnych części kraju z zapytaniem o nasze mąki. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom kilka lat temu wprowadziliśmy możliwość zakupu mąki przez Internet. Rozwój i innowacje w naszej firmie zawsze dotyczą jakości, bezpieczeństwa i kanałów sprzedaży. Nigdy jednak nie zrezygnujemy z tradycji i jakości.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na udział w GRR? 

Uczestnictwo w Giełdowym Rynku Rolnym daje naszej firmie dostęp do  nowych klientów i  rynków, w tym docelowo zagranicznych. Ważną kwestią są wymagania jakościowe wprowadzone przez Giełdę. Zapewnia to gwarancję jakości zboża co jest podstawą przy produkcji mąki. Kolejną bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo transakcji. GRR zwiększa transparentność rynku,  umożliwia obserwowanie cen transakcyjnych. W przyszłości planowane jest umożliwienie handlu na kontraktach terminowych. Dostęp surowca na Giełdzie, system magazynów autoryzowanych, którego jesteśmy częścią, pozwoli zabezpieczyć towar do produkcji z gwarancją jego ceny i dostawy. W roku takim jak ten byłoby to ogromnym plusem. Dzięki wzrastającej liczbie uczestników Giełdowego Rynku Rolnego możliwy jest zakup płodów rolnych z bliskich odległości, od producentów lokalnych, w ten sposób skraca się nie tylko czas dostawy, ale również zmniejszają się koszty transportu, co jest opłacalne nie tylko dla nas przedsiębiorców, ale i rolników. Ceny ziarna w porcie zwykle są pomniejszane o ceny transportu, więc  większe ceny zboża można uzyskać w pobliżu portu. Dzięki rozwojowi rynku lokalnego, na którym transakcje odbywają się w bliskiej odległości, ceny płodów rolnych spłaszczają się i są zbliżone w całym kraju. Uczestnictwo w Giełdowym Rynku Rolnym pomaga nam również zwiększyć rozpoznawalność naszej firmy, a także daje nam dostęp do wiedzy w postaci szkoleń czy przekazywanych informacji związanych z prowadzoną działalnością.

Chcesz wiedzieć więcej

Towarowa Giełda Energii https://tge.pl

Giełdowy Rynek Rolny https://tge.pl/rtrs

Magazyny Autoryzowane https://www.tge.pl/rtrs-magazyny-autoryzowane

Domy maklerskie https://tge.pl/rtrs-domy-maklerskie

Giełdowy Rynek Rolny został uruchomiony w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Gospostrateg.  Projekt realizowany był przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
5 miesięcy temu

Kupowaliscie Państwo zboże techniczne od Ukraińców? Czy mogę być pewna że Państwa mąka spełnia wszystkie standardy? Pozdrawiam proszę jeśli to możliwe o odpisanie na maila. Zadaje pytanie jako konsument , który martwi się o zdrowie swoje i swojej rodziny oraz o dobrostan mojego kraju.

Last edited 5 miesięcy temu by Monika

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x