czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ptasia grypa u człowieka. Zdiagnozowano pierwszy znany przypadek na świecie. Jakie są objawy?

spot_img

Ptasia grypa u człowieka to temat, który wraca jak bumerang.  Jak donosi portal medonet, w Teksasie zdiagnozowano pierwszy znany na świecie przypadek ptasiej grypy u człowieka, który zaraził się od ssaka. Jakie są jej objawy? Czy ptasia grypa u człowieka staje się realnym zagrożeniem?

Przypadki zarażenia ptasią grypą u ludzi

Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu możemy znaleźć informacje dotyczące przypadków infekcji ptasią grypą u ludzi. Ptasia grypa u człowieka notowana była głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9, przy czym istnieje możliwość zakażenia się od zwierząt, ale nie stwierdzono transmisji człowiek-człowiek. Naturalnym nosicielem tych wirusów jest migrujące ptactwo wodne, zwłaszcza dzikie kaczki. Badacze podejrzewają, że wirus przenosi się z dzikiego ptactwa na drób domowy, a następnie na człowieka.

Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?

Czy ptasia grypa u człowieka stanowi istotne zagrożenie?  Z 16 podtypów H wykrytych u ptaków (H1-H16), tylko trzy (H1, H2, H3) są znane z wywoływania pandemii u ludzi. Wirus grypy ptaków nie stanowi znacznego zagrożenia dla ludzi, o ile przestrzegane są zasady higieny. Osoba może zarazić się wirusem poprzez bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem lub z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Bezpośredni kontakt oznacza przenoszenie lub przebywanie w odległości do 1 metra od ptaków lub ich odchodów, które stanowią źródło wirusa (ptaki wydalają wirusa z kałem). Większość przypadków zakażenia u ludzi miała miejsce na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie często utrzymują się małe stada drobiu, swobodnie wędrujące, czasem nawet wchodzące do domów lub pojawiające się w miejscach, gdzie bawią się dzieci. Jak dotąd brak jest dowodów na to, że właściwie przygotowany drób lub jaja mogą być przyczyną zarażenia.

ptasia grypa u człowieka

Ptasia grypa – objawy

Ptasia grypa objawy u człowieka ma podobne do tych powodowanych zwykłą grypą:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni, stawów,
  • zapalenie spojówek,
  • ataksja.

Pierwszy znany przypadek zarażenia ptasią grypą u człowieka

Pacjent opisywany przez portal medonet, u którego zdiagnozowano ptasią grypę, został poddany leczeniu lekiem przeciwwirusowym, przy czym jego jedynym zgłoszonym objawem było zaczerwienienie oczu — poinformowali teksańscy urzędnicy ds. zdrowia. Agencja Associated Press donosi, że pacjent miał kontakt z krowami, które mogły być zarażone wirusem. To pierwszy znany na świecie przypadek, w którym osoba zaraziła się tą wersją ptasiej grypy od ssaka. Dr Paweł Grzesiowski skomentował tę sytuację, zauważając, że „wirus pokonuje kolejne granice międzygatunkowe”. Aktywność tego wirusa wzrasta od kilku lat, co wymaga opracowania skutecznej strategii zapobiegawczej.

Nie ma dowodów na to, że wirus ptasiej grypy przenosi się z człowieka na człowieka

Ptasia grypa u człowieka to alarmująca sytuacja, nie ma jednak dowodów na to, że wirus ptasiej grypy przenosi się z człowieka na człowieka, ani na to, aby ktokolwiek zaraził się poprzez spożycie mleka lub mięsa zwierząt gospodarskich. Testy genetyczne nie sugerują również, że wirus nagle rozprzestrzenia się łatwiej lub prowadzi do cięższych chorób. Dotychczasowe leki przeciwwirusowe nadal wydają się skuteczne.

W ostatnim tygodniu odnotowano przypadki zarażenia ptasią grypą u krów mlecznych w Teksasie i Kansas. Od roku 2020 wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się wśród coraz większej liczby gatunków zwierząt, w tym psów, kotów, skunksów, niedźwiedzi, a nawet fok i morświnów, w wielu krajach. Odkrycie wirusa u zwierząt hodowlanych w USA stanowi zaskakujący i problematyczny zwrot akcji – podkreślił dr Ali Khan z Uniwersytetu Nebraski.

„Niepokojąca ekspansja wirusa grypy ptaków AH5N1 wśród bydła w USA to alarmujący sygnał. Jeden przypadek zakażenia przeniesionego z krowy na człowieka potwierdza, że wirus kontynuuje swój marsz po kolejnych gatunkach. Aktywność tego wirusa stale rośnie od kilku lat i wymaga opracowania strategicznej reakcji” – dodaje dr Paweł Grzesiowski w swoim komentarzu na mediach społecznościowych.

Ptasia grypa u człowieka została po raz pierwszy uznana za poważne zagrożenie podczas wybuchu epidemii w 1997 roku w Hongkongu. Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch dekad z powodu tej choroby zmarło ponad 460 osób. Większość zainfekowanych bezpośrednio zaraziła się od ptaków.

źródło: medonet; gis.gov;

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ggg
ggg
14 dni temu

pranie mózgu

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x