sobota, 24 lutego, 2024

Ptasia grypa: Kuba ogranicza import polskiego drobiu

spot_img

Jak informuje krajowy Główny Inspektorat Weterynarii polska placówka dyplomatyczna w Hawanie przekazała informację o tym, że służba weterynaryjna Republiki Kuby uznaje regionalizację na poziomie województw przy eksporcie mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego z Polski.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz zgodnie z zapisami dwustronnie uzgodnionego wzoru świadectwa zdrowia, obwiązuje zakaz eksportu mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego pozyskanego z drobiu pochodzącego z województw, które nie są wolne od HPAI.

 

Hongkong rozszerza zakaz importu drobiu

W związku z potwierdzeniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w stadach drobiu, od dnia 16 stycznia 2020 r. władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu drobiowego mięsa z powiatów:  myśliborskiego (w województwie zachodniopomorskim) i powiatu kolskiego (w województwie wielkopolskim). Zakaz dotyczy importu tusz, elementów, podrobów a także produktów drobiowych (w tym jaj), przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Wcześniej w związku z potwierdzeniem w dniu 31 grudnia 2019 r. wystąpienia pierwszego ogniska grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie drobiu w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, władze Hongkongu również wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego z tego powiatu w analogicznym zakresie.

Przypomnijmy, że zakazy częściowe lub całkowite wprowadziły już następujące kraje: Hongkong. Republika Południowej Afryki, Singapur, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia, Tajwan, Ukraina, Białoruś, Armenia i Kazachstan. O czym informowaliśmy już w oddzielnych artykułach.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Fot.: Pixabay

Ptasia grypa: kolejne rynki zamknięte dla polskiego drobiu

Pierwszy przypadek ptasiej grypy u dzikich ptaków

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników